Qeveria “ngrin” Brezovicën

Publikuar: 13.01.2013 - 10:12

Prishtinė, 13 janar - Pėr vite me radhė ishte ish-Agjencia Kosovare e Mirėbesimit(AKM) dhe me vonė edhe pasardhėsja e kėsaj tė fundit, Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), dėshtuan ta privatizojnė Qendrėn turistike dimėrore “Brezovica”.

Arsyetimi pėr mosprivatizim, ndonėse qendra pėrballej me mungesė investimesh, ishte kundėrshtimi i serbėve lokalė me direktiva nga Beogradi. Kur serbėt filluan tė binden se me privatizim do tė pėrfitojnė tė gjithė, pėr shkak tė investimeve dhe hapjes sė vendeve tė reja tė punės, tė gjitha kompetencat mbi kėtė qendėr i mori Ministria e Tregtisė dhe Industrisė, e cila drejtohet nga Mimoza Kusari-Lila, shkruan gazeta “Zėri”.

"Aktualisht nuk kemi asnjė kompetencė mbi Qendrėn e Skijimit nė Brezovicė,pasi qė me tė po merret Ministria e Tregtisė, mirėpo jemi nė gatishmėri dhe dispozicion pėr ēfarėdo qė ėshtė e nevojshme pėr tė ndihmuar nė kėtė projekt", ka thėnė pėr “Zėrin” Ylli Kaloshi, zėdhėnės i Agjencisė Kosovare tė Privatizimit.

Ndėrsa nė Ministrinė e Tregtisė dhe Industrisė (MTI) thonė se presin qė procesi pėr zhvillimin e Brezovicės tė nisė sė shpejti.

Arta Istrefi nga MTI thotė se Komisioni Ndėrministror, i themeluar nga Qeveria e Republikės sė Kosovės, sė bashku me Komunėn e Shtėrpcės ėshtė nė pėrgatitje tė dokumenteve pėr fillimin e konsultimeve lidhur me mundėsitė e Projektit pėr Zhvillimin Turistik tė Brezovicės (PZHTB). Sipas saj, punėt pėrgatitore pėrfshijnė zhvillimin e njė baze tė dhėnash me informacione pėr investimet, krijimin e procedurave tė konsultimit etj.

MIMI14.01.2013/08:57

BREZOVICA DO TE RREGULLOHET NESE SHPEJTE VJEN NDONJI QEVERI TJETER SE KJO SMUNDET ME ME BISEDUE AS ME SERB AS ME SHQIPTARE SEPSE ESHTE KORUPTUAR SHUM DHE DUHET TE LARGOHET SA MA PARE SEPSE I KA SHKAKTUE DAM TE MADHE KOSOVES

milloshi13.01.2013/12:39

brezovica nuk eshte prone private e shkaut, po pse i pytni keta kolonizator, privatizoni dhe vendosni pik per kete dhe njeheri edhe shkau te kupton se ketu vlene ligji i kosoves. por me politikan te koruptuar eshte vshtire te ben kete.