Bankat kosovare mbi 250 milionë euro fitim

Publikuar: 12.01.2013 - 15:55

Prishtinė, 12 janar - Rreth 250 milionė euro kanė shėnuar fitim tė pastėr bankat komerciale nė Kosovė pėr dymbėdhjetė vjet. Ky fitim astronomik ėshtė realizuar falė normave tė larta tė interesit nė kredi, tė cilat mesatarisht janė sillė rreth 15 pėr qind.

Fitimi neto i bankave ėshtė trefishuar viteve tė fundit, pavarėsisht se nė vazhdimėsi ėshtė raportuar pėr zvogėlim tė normave tė interesit nė kredi dhe rritjes sė interesit nė depozita dhe njėkohėsisht rritjes sė konkurrencės nė sistemin bankar, duke u futur banka tė reja nė treg. Sipas raporteve tė publikuara nga Banka Qendrore e Republikės sė Kosovės(BQK), fitimi mė i ulėt ėshtė shėnuar nė vitin 2002, ku ka qenė 2.7 milionė euro, derisa njė vit mė parė(2001) ishte 6.7 milionė euro, raporton Infokus.

Nė vitin 2003 bankat fituan 6.8 milionė euro, ndėrsa nė 2004 fitimi arriti nė 12.9 milionė euro, i cili fitim ėshtė rritur nė vazhdimėsi nga viti nė vit. Nė vitin 2005, bankat kishin fituan 13.5 milionė euro, 19.3 milionė euro nė vitin 2006. Fitimin e pastėr bankat e kanė dyfishuar nė vitin 2007, krahas njė viti mė parė, duke arritur nė 33.5 milionė. Ndėrsa nė vitin 2008, kur gjithė bota ishte prekur nga kriza financiare dhe shumė banka komerciale nė botė reportonin humbje marramendėse, bankat nė vend realizuan fitim tė pastėr prej 36.4 milionė euro.

Nė vitin 2009 fitimet ranė nė 25.3 milionė euro, duke u ngritur pėrsėri njė vit mė pas(2010) nė 32.8 milionė euro. Nė vitin 2011 fitimi i bankave arriti kulmin prej 37 milionė euro, ndėrsa pėr nėntė mujorin e parė tė vitit 2012(janar-shtator) bankat kosovare fituan hiē mė pak se 17.2 milionė euro. Bankat komerciale nė Kosovė vazhdojnė tė aplikojnė normat mė tė larta tė interesit nė kredi nė rajon. Sipas njė raporti tė publikuar muaj mė parė nga Instituti “Riinvest”, Kosova ka dyfish kamatat nė mė tė larta se Shqipėria, pėrkatėsisht nė vend kamatat mesatare janė 14.3 pėr qind, ndėrsa nė Shqipėri 7.5 pėr qind.

Maqedonia i ka edhe mė tė ulėta kamatat nė kredi se Shqipėria, ku nuk shkojnė mė lartė se 6.36 pėr qind, nė Kroaci janė 6.9 pėr qind, nė Serbi 7.87 pėr qind dhe nė Mal tė Zi arrijnė nė rreth 9.7 pėr qind. Kamatat e larta nė kredi bankat kosovare vazhdojnė t’i arsyetojnė me riskun e vendit, ndonėse pėrqindja e kredive tė kėqija nė Kosovė ėshtė mė e ulėta nė rajon.

Kreditė e kėqija, apo joperformuese, nė Kosovė sillen mė pak se 6.5 pėr qind. Shumė mė keq se Kosova me kredi tė kėqija qėndrojnė vendet fqinje, pėrderisa normat e interesit nė kredi i kanė mė tė ulėta.

Nė Shqipėri kreditė e kėqija arrijnė nė 18 pėr qind, pėrderisa nė Serbi shkojnė deri nė 19 pėr qind, nė Maqedoni kreditė joperformuese janė rreth 10 pėr qind tė kredive tė pėrgjithshme, etj. Shkalla e kredive joperformuese nė Kosovė ėshtė e njėjtė me vendet e Eurozonės, ku kėto kredi janė regjistruar nė shkallėn prej 6 pėr qind.

Nė anėn tjetėr, kamatat nė depozita vazhdojnė tė mbeten tė ulėta. Nė vitin 2009, norma mesatare e interesit nė depozita kishte qenė 4.3 pėr qind, ku njė vit mė pas(2010) u zvogėluan nė 3.7 pėr qind, me njė diferencė prej rreth 11 pėr qind nė raport kredi-depozita, pasi qė mesatarja e kredive nė vitin 2010 ka qenė 14.4 pėr qind.

fidani14.01.2013/08:14

Sa i perket kamatave ne vendin tone une kisha mendu qe jan te larta ne krahasim me vendet e rajonit, mirpo duhet te mirret parasysh se ne vendet e rajonit gjykatat jan shum ma funksionale se ne kosove, psh ne shqiperi nese nje bank e qet nje kredi qe nuk i kthehet ne gjykat ajo mbrenda 1 2 muaj zgjidhet lenda nga ana e gjykates. E ne kosove gjykates tone nuk i dalin 2 3 vjet. Dhe mu per kete une mendoj qe jan kamatat keto qe i kemi.

Kredimarresi13.01.2013/23:44

ProCredit eshte kampione e milionave te fituara ne Kosove. Ajo gjate gjithe ketyre viteve e ka rjepur popullin me kamata te larta dhe sherbime teper te shtrejta. Pas saj vjen Rajfajzeni.