Shqipëria anulon tenderin e linjës së interkonjeksionit me Kosovën

Publikuar: 22.12.2012 - 18:08

Tiranė, 22 dhjetor - Qeveria shqiptare ka vendosur tė anulojė zyrtarisht tenderin e shumėpėrfolurpėr ndėrtimin e  linjės sė interkonjeksionit me Kosovėn.

Top Channel ka transmetuar se ka dokumentet zyrtare ku konsulenti njofton kompanitė private se Qeveria e ka anuluar lotin e parė tė tenderit. Vendimi ėshtė komunikuar njė ditė mė parė. Qeveria nuk u tėrhoq nga vendimi i saj pėr tė mos anuluar tenderin pavarėsisht presioneve tė forta qė pati nga banka gjermane KFW, e cila financon projektin.

Saga e tenderit ka nisur qė nė mars tė vitit tė kaluar kur Qeveria zhvilloi tenderin pėr ndėrtimin e linjės. Formula e paracaktuar e vlerėsimit nxori fituese njė kompani kroate, por sapo KFW njoftoi fituesin Qeveria bllokoi procesin, pasi ēmimi i fituesit ishte 8 milionė euron mė i lartė se vendi i dytė. Bllokimi u kundėrshtua nga banka gjermane, e cila i kėrkoi qeverisė tė vazhdojė me nėnshkrimin e kontratės dhe tė mos e anulojė tenderin, por pa rezultat.

Qė nga ajo kohė mes Qeverisė dhe KFW ka pasur njė sėrė letėrkėmbimesh mbi kėtė konflikt. Muajt e fundit banka gjermane, pranoi anulimin e tenderit, por nė kėmbim tė disa kushteve, ku mė kryesori ishte ai qė Qeveria, saktėsisht Ministria e Financave tė pranonte rezultatin e tenderit tė dytė, cilido tė ishte ai.

Por, Ministria e Financave, nė rolin e huamarrėsit nuk e pranoi dhe ka vendosur prishjen e tenderit nė mėnyrė tė njėanshme, ēka duket se do rrezikojė financimin e tij nga banka gjermane, e cila mė parė kishte paralajmėruar se do tė tėrhiqej nėse Qeveria nuk pranon kushtin.

Me kėtė vendim ndėrtimi i linjės brenda territorit tė Shqipėrisė rrezikon tė mbetet i bllokuar edhe pėr disa vite tė tjera. Opozita ka akuzuar nė mė shumė se njė rast se bllokimi ėshtė i qėllimshėm nga Qeveria pėr tė favorizuar sipas saj monopolin serb nė tregun shqiptar tė energjisė.  

blerimi23.12.2012/10:44

sala e ka privatizu shtetin mafiozi

Hana22.12.2012/22:40

Ne kete Rast po mbrohet Interesi I Serbise ne krye me sali Berishen dhe Damir Fazliq. Kaq per "PATRIOTIZMIN" e Sali Berishes.

nexhi22.12.2012/19:50

ky asht sali berisha ,qe e rren popllin kinse asht patriot .te shohin tash na kosovart se kush asht ky.

kuqezi22.12.2012/19:31

Sali patrioti i jep linjen e interkonjeksionit me Kosoven serbit Damir Fazllic.Lajm i konfirmuar ne mediat boshnjake.

httpwww.ekapija.comwebsitebihpage664418
bardhi22.12.2012/18:29

Bravo Sal.
mos lsho pe,kur asht puan tek korrupsioni,,,edhe nese kjo vjen prej qeverise se Thaqit,,,edhe nese kjo vjen prej bankave gjermane.
Interesi i publikut mbi t'gjitha,,,fundja,jane hua qe duhet ti paguaj populli.
Burre shteti se jo pak,lum shqipnia.

shaipi22.12.2012/18:17

eu sali eu punet qe eshte dashur te jen te kryera kaher ti edhe tash i pengon e si len te realizohen e ne anen tjeter e qkyn grmazin tu rrej per poena politik e populli naiv ende ju beson rrenave e dredhive tua, dej kur ma nje demagog i quajtu sali te mbaj peng kombin.