Marrëveshje për promovimin e NVM-ve në Kosovë

Publikuar: 14.12.2012 - 20:26

Prishtinė, 14 dhjetor – Zėvendėskryeministrja dhe Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari – Lila dhe Christian Geosits, drejtor i Zyrės sė Agjencisė Austriake pėr Zhvillim (ADA), nėnshkruan njė marrėveshje dyvjeēare, e cila do tė bashkėfinancohet nga Zyra Zvicerane pėr Bashkėpunim dhe Zhvillim. Ndėrtimi i kapaciteteve tė NVM-ve (ndėrmarrjeve tė vogla e tė mesme) dhe lehtėsimi i qasjes nė financa do tė jenė komponentėt kryesore tė implementimit tė kėtij projekti qė do tė nisė mė 2013.

Kusari – Lila tha se qasja nė financa tash e disa vjet konsiderohet si njė nga barrierat kryesore pėr bizneset e vogla e tė mesme. “Ne, sė bashku me ADA-n dhe bashkėpunėtorė tė tjerė, do tė punojmė me pėrkushtim tė plotė pėr lehtėsimin e qasjes nė financa. Zhvillimi dhe promovimi i NVM-ve, ngritja e kapaciteteve brenda vet Agjencisė ėshtė prioritet i yni”, tha ajo

Ndėrsa Christian Geosits, nga ADA, tha se kjo marrėveshje do tė shėrbejė pėr ngritjen e kapaciteteve tė vetė Agjencisė pėr mbėshtetjen e ndėrmarrjeve tė vogla e tė mesme por edhe promovimin e tyre nė Kosovė.

Fondi i ndarė pėr kėtė projekt ėshtė 1 778 000 euro, qė do tė jetė njė bashkėfinancim i Ministrisė sė Tregtisė dhe Industrisė, Agjencisė austriake dhe Zyrės zvicerane pėr bashkėpunim dhe zhvillim.