Njeriu që ka borxh mbi 6 miliardë dollarë

Publikuar: 03.11.2012 - 16:47

Paris, 3 nėntor – Jeni pyetur ndonjėherė se kush ėshtė njeriu me mė sė shumti borxhe nė botė. Nėse po, atėherė pėrgjigja ėshtė – ish-brokeri Jérōme Kerviel, i cili ka borxh marramendės prej gjashtė miliardė dollarėve, pėrkatėsisht 4.9 miliardė euro. Kjo ėshtė shuma qė i ka kushtuar atij pėr mashtrimin qė ia ka bėrė bankės franceze Société Générale, kurse shumėn duhet ta paguajė pasi tė vuajė burgun nė kohėzgjatje prej 3 vjetėve, shkruan qz.com.

Ai ėshtė dėnuar me tre vjet burg dhe dy tė tjerė me kusht. Ai ėshtė ankuar, por ankesa i ėshtė refuzuar dhe ėshtė vendosur qė ai duhet tė kthejė tėrė shumėn e 4.9 miliardė eurove.

Tregtimi ti ka qenė njė prej mashtrimeve mė tė mėdha nė historinė e afarizmit bankar. Ėshtė dėnuar pėr keqpėrdorim tė besimit, mashtrim dhe futje tė tė dhėnave tė falsifikuara nė sistemin informativ tė bankės. Aktgjykimi ėshtė nxjerrė nė vitin 2010, por ankesa e ka shtyrė burgun deri para disa ditėsh, kur ajo iu refuzua. 

serengeti03.11.2012/18:13

Ky zotriu ka me punuar ter jeten dhe do ti konfiskohet paga e tij mujore keshtu eshte kure ne nje shtet ka ligj tash puno veq per me ngren

Agron shurdhani03.11.2012/17:37

Ky pasuri ka sa dush po bankes nuk ja kthen edhe asgje sun i ben banka . Mir ja ka bo bankav.

sami kukaj03.11.2012/17:29

pse mirreni me thashetheme ky persņn para se te vidhen paret e kan emru ne krye te bankes e te tjeret kan vjedh ai esht gjet me bņrxh pa e dit hiq