“Çalik-Limak” mund të përfitojë miliona nga grumbullimi i borxhit të vjetër

Publikuar: 01.11.2012 - 09:35

Prishtinė, 1 nėntor - Konsorciumi “Kosovo Ēalik-Limak Energy” do tė jetė “agjent” i Korporatės Energjetike tė Kosovės (KĒLE) pėr grumbullimin e borxheve tė vjetra. Madje ky konsorcium turk qė e ka privatizuar Distribucionin dhe Furnizimin mund tė fitojė dyfish mė shumė se qė ka paguar pėr tė blerė kėtė aset nga grumbullimi i borxheve tė vjetra. Tė gjitha kėto janė paraparė nė dokumentin i cili ėshtė draftuar nga pėrfaqėsues tė KEK-ut dhe Kėshilltari i Transaksionit (IFC), dhe shėrben si marrėveshje pėr mbledhjen e borxheve tė vjetra (Collection Agreement) midis KEK-ut dhe KEDS (Kosovo Ēalik- Limak Energy).

Nė bazė tė kėsaj marrėveshjeje, e cila ėshtė nėnshkruar nė mes tė KEK-ut dhe “Kosovo Ēalik-Limak Energy”, konsorciumi turk nuk ėshtė i obliguar qė tė shkyēė konsumatorėt nga rrjeti i energjisė elektrike pėr shkak tė borxheve tė vjetra. Madje nuk ėshtė i obliguar as t’i padisė konsumatorėt tė cilėt i kanė borxhe KEK-ut pėr mospagesė tė energjisė elektrike tė shpenzuar ndėr vite. Kujtojmė qė Qeveria e Kosovės disa herė e ka pėrsėritur se borxhet qė konsumatorėt ia kanė KEK-ut nuk do tė falen.

Tė gjitha borxhet qė konsumatorėt do t’i kenė nė muajin maj, kur pritet tė bėhet marrja nė menaxhim e kėtij aseti nga KĒLE-ja do tė llogariten si borxhe tė vjetra dhe do tė grumbullohet pikėrisht nga konsorciumi qė ka privatizuar kėtė kompani.

Nė marrėveshjen pėr mbledhjen e borxheve qė ėshtė nėnshkruar nga KEK-u dhe KĒLE-ja janė pėrcaktuar pėrqindjet qė do t’i fitojė konsorciumi turk nga mbledhja e borxhit tė vjetėr, tė cilėn KEK-u nuk ka arritur tė grumbullojė gjatė 12 vjetėve, sa ka menaxhuar me Distribucionin dhe Furnizimin.

Nėse KĒLE-ja arrin tė grumbullojė borxhet nga konsumatorėt qė kanė mbi 10 mijė euro borxhe, atėherė do tė pėrfitojė 15 pėr qind tė atij borxhi.Mė gjerėsisht lexoni sot nė “Koha Ditore”

diaspora02.11.2012/09:13

aaaaaaa kjo ashte super!qetash shajeni ww

beni01.11.2012/10:04

Po lajme i mire eshte ky shume. Pse Jo?

Nje herĆ te vjen vera kah dera........

seli01.11.2012/09:59

Kish qen fer tash qeverija me pare te popullit me ua ble borgjin turqve, me disa qindra milioona une besoj, ose le tia falin turqve telekomon e tona kta le tja shesin tjeterkujna ato. E le te fitojn edhe aty pare.