Numri i banorëve në Kosovë është 1.739.825

Publikuar: 21.09.2012 - 11:40

Prishtinė, 21 shtator - Sipas rezultateve pėrfundimtare, 1.739.825 ėshtė numri i banorėve qė jetojnė nė territorin e Kosovės, duke pėrjashtuar komunėn  e Leposaviqit, Zubin Potokut, Zveēanin dhe pjesėn veriore tė Kosovės.

Procesi i regjistrimit tė popullsisė, ekonomive familjare dhe banesave, kishte filluar mė 1 prill tė vitit tė kaluar dhe nė disa komuna pat zgjatur mė shumė se 15 ditė.

Regjistrimi i fundit nė Kosovė, nė tė cilin kishin marrė pjesė tė gjitha etnitė, ishte mbajtur mė 1981.

Sipas tė dhėnave tė Entit tė Statistikave tė Kosovės, nė regjistrimin e popullsisė sė vitit 1981, Kosova kishte njė popullsi prej 1.584.440 banorėsh.

Sipas vlerėsimit tė vitit 1991, nė regjistrimin e bojkotuar atėbotė nga shqiptarėt, Kosova kishte 1.956.196 banorė(Rel).

 

lumi21.09.2012/14:21

Ky eshte regjistrim i deshtuar i popullsise dhe si i tille duhet te shpalleti deshtuar. Une jetoje ne Prishtine, lagjen bregu i diellit, i lindur edhe i rritur aty vet i 6 antar ne famlije kurr i regjistruar dhe askush deren nuk na ka hap. E dyta 100 gra per 132 burra cfar faki shume i kot kur dihet mire se ne Kosove ka nese jo barabart ma shume femra sigurisht, ne vitin 1991, 1.956.196 banorë ketu e 21 vite me pare, veq shtimi natyral i popullsise ish dasht me mbajt kete numer me gjithe migrimet. E treta cdo regjistrim i pjeseshem qe nuk eshte i perfshire krejt Kosova duhet te shpallet i deshtuar. TUng

faruk bunjaku21.09.2012/14:08

o njerez te diaspores nuk jau nin ktyne per juve se sa jeni ku jeni ktyne jau nin vetem per paret e juaja me respekt per te gjithe kosovaret qe jetojn jashte kosoves hapni syt.

AgimiBruksel21.09.2012/14:02

Me kete deshmohet se institucioet e Kosoves indirekt jane pajtuar me ndarjen e veriut te Kosoves.

Dukagjini21.09.2012/14:01

kjo shifer mendoj asht reale. Ne kete numerim nuk jan perfshi diaspora e qe asht gjithsesi rreth 800,000, shumica ne Gjermani, Zvicer e Austri. Ne anen tjeter duhet te del edhe nji problem tjeter se me sa di une per nenshtetesi gjermane, austriake e daneze nuk di per zvicerrane duhet te revokohet nenshtetesia origjinale ketu i lus ata qe kane pervoje ne kete aspekt per qartesim. Kjo do te thote qe nese nenshtetesia revokohet psh ne KS ateher personi terhiqet prej te gjitha regjistrave duke perfshire edhe regjistrat e fletevotimeve. Ne kete menyre nuk besoj se edhe ata njerez mund te perfshihen legalisht ne regjistrimin e pergjithshem te popullsise.

rasim uka suedi21.09.2012/13:58

e paskan hanger sifren 1 miljon shqiptar qe jetojn ne diaspor turp duhet me ju ardh kur ishin nzor i perkulshin per toke funkcionart e kosoves e tash skan nevoj ma per diaspor se jan ba miljonera neve na kan fshi nga regjistrimi keshtu bajn veq qeveritart e kosoves zoti jav marroft ftyren

albert21.09.2012/13:50

Pershendetje per te gjith shqiptaret ku do qe jan,ka mundesi me kan kjo shifer reale shum let sepse sjan perfshi fare diaspora,mos shkruni me gjak te nxeht se ktu mun e lexon e ter bota qe esht e interesuar te futet ne ket web faqe,ju lutem pa gjak te nxet dhe une mendoj se keshtu i tregojmi europes e botes se jemi nje soj si ata te edukuar e emancipuar,me respekt alberti.....

mikeli21.09.2012/13:29

Mazamakeq ma keq ska ku shkone 1.700 ekuku mije banore i ka Kosova po nuk po muj me kuptue se si eshte e mundur qe kjo udheheqesi nuk ndermer per ritjen e popullates si ne vende tjera kure per qdo femij te posalindur i ipet dhurat familjes nga shteti e te ne ,me duket kane futur virusin per mos lindje!! si lirin e pakufizuar jeten e lire po boj qka po dojne skan respekt as per shpi as per asgje traditen pe lojn mbrapa se po thojne te mbrapambetun e europa s,na pranon duhet te behemi modern etj etj e mazamakeq per kone po na udheheq per intelegjencen dhe aparatet e tyre qe sen sjan ka bejn nuk kane sen n,krye, nuk die zoti met jau pruft ne vend se sen sishit as sen me duket sdo beheni.

feha21.09.2012/13:14

po kjo qeveri tradhtaresh ...po punon kunder interesave tona..nuk eshte e vertet kjo statistike me shume se 2.5.milion jane vetem ne kosove .po hashimoviqi me qeveri i minimizon se keshtu ju shkon pershtati shteteve tjera me i paku shqioptaret qe po shumohen ..qeveri tadhtare e shiture

Emini21.09.2012/13:00

Me intereson athua jan te regjistruar edhe Diaspora se vet jetoi ne Diaspor nese ne qe jetoim ne Mergim sjemi te regjistruar ather mund te jet kjo shifer reale perndryshe ka shum per te dyshuar.

Doni21.09.2012/12:49

oooo fatmir lexo ma mire. ne artikul po shkrun se 1.7 million shqiptar banojn ne kosov e jo neper krejt boten!!!
mos shaj pa lidhje oooo budall!!!

Kureshtari21.09.2012/12:31

A thua sa ishte numri i serbeve ne Kosove, sipas regjistrimit te popullsise se vitit 1981 ? Jam shume kureshtar qe te dije kete te dhene . Qe me pare i falenderoi ata qe jane me te informuar se une.

Fatmiri21.09.2012/12:31

Kjo eshte RRENE e qeverise se Kosoves, hashimi e ka que kryet si KALI e si shef Shqiptaret dhe se din se i ka jashte Kosoves 500 600 mije ma se pakti, i duket se eshte i vetmi Shqiptare ne Kosove .
Le te e bejne regjistrim njerzit e menqur, ne Kosove dhe normale neper DIASPORE, dhe e shef hasha se sa jane Shqiptare te Kosoves.