Ulet papunësia në Shqipëri

Publikuar: 20.09.2012 - 13:25

Tiranė, 20 shtator   - Papunėsia nė nivel kombėtar ka shėnuar rėnie. Ky ėshtė konstatimi qė jep Ministria e Punės dhe Ēėshtjeve Sociale, sipas drejtuesve tė sė cilės turizmi ka rritur punėsimin sezonal. Ministria, duke iu referuar edhe shifrave tė INSTAT thekson se nė sektorin e turizmit janė regjistruar dhe ushtrojnė aktivitet 17,113 subjekte. Po, sipas burimeve tė ministrisė gjatė shtatė muajve tė parė tė kėtij viti rritje ka shėnuar edhe punėsimi nė sektorė si teknologjia e informacionit, industrisė pėrpunuese dhe ajo e shėrbimeve. Pėr periudhėn janar-korrik 2012 nė 36 zyrat e punėsimit (nė tė gjithė vendin) janė shpallur 10,000 vende tė lira pune, ku 43.8% i pėrkasin industrisė pėrpunuese, 12% sektorit tė informimit dhe komunikimit, ndėrtimit 10.8% dhe shėrbimeve 7.67%. Sipas tė dhėnave tė Shėrbimit Kombėtar tė Punėsimit, zyrat e punės nėpėrmjet shėrbimit ndėrmjetėsues mes kėrkesės dhe ofertės nė tregun e punės kanė arritur tė plotėsojnė 70% tė vende tė lira.

Sipas kėsaj drejtorie pėr periudhėn e mbetur tė vitit shėrbimet publike tė punėsimit do tė jenė tė fokusuara tek realizmi i programeve tė nxitjes sė punėsimit, si dhe tek bashkėpunimi mė i ngushtė me biznesin me qėllim plotėsimin e vendeve tė lira me punėkėrkues tė kualifikuar, veēanėrisht nė profesionet qė janė mė tė kėrkuara sot nė treg.