Korrupsioni dëbon investitorët e huaj nga Kosova

Publikuar: 03.08.2012 - 18:18

Prishtinė, 3 gusht - Niveli i lartė i korrupsionit nė institucionet shtetėrore ėshtė njė ndėr faktorėt kryesorė qė investitorėt e huaj po hezitojnė qė kapitalin e tyre ta plasojnė nė Kosovė, konsiderojnė njohės tė ēėshtjeve ekonomike.

Edhe nė raporte tė ndryshme tė institucioneve ndėrkombėtare, Kosova vazhdimisht ėshtė cilėsuar si vend i pasigurt pėr investime.

Gazetari i ekonomisė, Ibrahim Rexhepi thotė se autoritetet kompetente ende nuk kanė krijuar njė ambient tė sigurt pėr investitorėt potencialė. Korrupsioni ėshtė bėrė si njė formė, siē thotė ai, e “zakonshme” e funksionimit tė institucioneve publike.

“Posaēėrisht e kam fjalėn kur ėshtė ēėshtja e tenderėve tė ndryshėm, procedurave tė prokurimit, probleme mė doganėn, probleme mė administratėn tatimore, apo realisht korrupsioni ėshtė bėrė si njė formė shumė e ‘zakonshme’ e funksionimit tė institucioneve publike. Ēka do tė thotė se edhe qytetari i rėndomtė pėr tė kryer njė punė tė zakonshme duhet tė jetė i gatshėm qė tė korruptojė dikė”, thekson Rexhepi pėr REL.

Edhe Mejdi Bektashi, profesor nė Universitetin e Prishtinė, thotė se dukuria e korrupsionit dhe mangėsia e sigurisė ligjore kanė bėrė qė investitorėt e huaj tė mos investojnė nė vendin tonė.

Ai vlerėson se Qeveria duhet tė marrė masa tė ashpra pėr luftimin e kėsaj dukurie, nė mėnyrė qė tė bindė investitorėt e huaj se Kosova ėshtė shtet i sigurt pėr investime.

“Unė besoj se ne si shtet duhet shumė shpejt tė marrim masa tė ashpra e drastike kundėr kėtij fenomeni. Sepse, ka mjaft afera tė mėdha korruptive, tė cilat janė prolonguar me vite tė tėra, kurse ekzekutivi dhe legjislativi duhet sa mė shpejt qė kėto afera t’i  pėrmbyllin, mė qėllim qė t’i tregohet investitorėve tė huaj se ėshtė njė vend i sigurt pėr investimet e huaja”, shprehet Bektashi.

Ēėshtje tjetėr qė ngadalėson ardhjen e investitorėve tė  huaj ėshtė edhe jostabiliteti, kur janė nė pyetje vendimet e shpeshta qė merren nga ekzekutivi, vlerėson Rexhepi.

“Jostabiliteti kur janė nė pyetje vendimet qeveritare, tė cilat ndryshojnė ēdo gjashtė muaj, si e patėm rastin me ēimenton, apo mė aplikimin e ngarkesave tė ndryshme tatimore, dhe niveli i lartė i korrupsionit, mosfunksionimi i ligjit dhe institucionet joefikase, konkretisht kur ėshtė fjala te gjykatat”, thotė ai.

Ndėrkaq, profesori Bektashi i bėn thirrje autoriteteve kompetente qė tė pėrmirėsojnė ambientin investues nė vend, pasi, sipas tij, investimet e huaja vlerėsohen si mjete tė domosdoshme pėr zhvillim tė pėrgjithshėm ekonomik.

“Nė mėnyrė qė tė barazohemi me shtetet tjera tė rajonit, duhet tė krijojmė favore mė tė mėdha qė kėta investitorė tė vijnė nė Kosovė. Unė e shoh tė vetmin shpėtim pėr zhvillim dhe pėr dalje nga kriza aktuale pikėrisht stimulimin maksimal tė investimeve tė huaja. Sepse potencialet tona financiare janė shumė tė vogla pėr tė mundėsuar njė zhvillim ekonomik me shkallė 4-6 pėr qind nė vit”, thotė Bektashi.

Sipas raportit tė Bankės Qendrore sė Kosovės, qė nga viti 2007 ka pasur rėnie tė vazhdueshme tė investimeve tė huaja.

 

shpendi07.08.2012/19:04

kjo eshte ajo qe me preokupon me shum, investiroret e huaj nuk shkojn me nje vend ku ka korrupsion banda mafioz,madje jo kushte elementare rrym jo,infrastruktur jo,siguri jo, ata si do stimulohen me kto kushte asnjeher asnjehere,un punoj jasht dhe me besoni apo jo,nuk e paramendoni se sa punon firma jon ne vendet siq eshte bosnja kroacia serbia dhe sllovenia,aq shum punohet atje sa qe habitem,kurse te ne ikin,turp ju qoft atyreve qe genjyen popullin kinse ne do bejm shum e ne te vertet mereqenia sociale ka ra edhe me shume.turp

sam07.08.2012/08:24

Ne te vertet kjo qeveri edhe rinin pe perzen nga shteti se kur nuk ja mundson punsimin ather i riu qka me bo vetm se me gjet vetn ne nje vend tjetr ...

Arsimi nga Peja03.08.2012/19:17

Ne jemi këta që jemi, duke iu falenderu votave të qytetarëve të Kosovës sigurisht edhe hajnisë të hierarkisë nga ana e pdkës dhe militantëve të tyre është edhe duke funkcionuar shkatëruar shteti ynë. Kam thënëdhe prap po e ceki se fatin e Kosovës e kemi ne vet qytetarët. Për momentin jemi në gjumë dhe asgjë nuk jemi duke bërë, përpos duke dal në mëngjez nëpër kafeteri dhe duke pirë makiato. Këtë situat më së miri janë duke e shfrytëzuar njerëzit bishat që e kan pushtetin në dorë.