Usein Bolt hap sezonin me një fitore bindëse

Publikuar: 06.05.2012 - 14:11

Kingston, 6 maj - Njeriu mė i shpejtė nė planet, Usein Bolt hapi sezonin nė mitingun e kryeqytetit tė Jamaicas, Kingston dhe menjėherė vrapoi rezultatin mė tė mirė tė kėtij viti nė 100 metra pėr 9.82 sekonda.

Mbajtėsi i rekordit botėror nė disiplinėn e shkurtėr (9,58) ishte jashtėzakonisht i kėnaqur me kėtė, ndėr tė tjera, sepse ai mbeti i qetė dhe pas fillimeve tė gabuara ka ruajtur pėrqendrimin nė garė.

"Ky ėshtė padyshim njė fillim i mirė. Unė jam ndjerė shumė mė mirė se vitin e kaluar dhe besoj se unė do tė vazhdojė tė jem edhe mė i mirė", ka thėnė Bolt.

Vendi i dytė dhe i tretė gjithashtu e fituan xhamajkianėt Michael Freyter, me 10.0 sekonda dhe Leron Clark me 10.3 sekonda.