Nadal tërhiqet, Murrey finalisti i parë i Miamit

Publikuar: 30.03.2012 - 22:14

Miami, 30 mars – Tenisti spanjoll Rafal Nadal u tėrhoq nga turneu Masters nė Miami pėr shkak tė lėndimit dhe kėsisoj ia mundėsoi tenistit britanik Andy Murrey qė tė plasohet pa luftė nė finale.  

“Mė vjen shumė keq pėr tifozėt e mi nė Miami dhe nė mbarė botėn. Ndihem shumė keq dhe pėr shkak tė lėndimit tė gjurit nuk jam nė gjendje tė luaj”, ka shkruar nė profilin e tij nė Twiter tenisti spanjoll. 

Murrey do tė takohet nė finale me fituesin e meēit ndėrmjet serbit Novak Gjokoviq dhe Juan Monacos qė luhet sonte pas mesnatės.

Nė konkurrencėn e femrave, tenistja polake Radwanska ndali francezen Bartoli dhe nė finale do tė takohet me Maria Sharapovėn.

Fitueses sė finales do t’i takojė shpėrblimi prej 712 000 dollarėsh amerikanė.