Tifozët brazilianë të joshur nga Evropa magjepsëse

Publikuar: 27.03.2013 - 09:43

Sao Paulo, 27 mars - Mario Soares, qė jeton nė Brazilin e ēmendur pas futbollit dhe flet shumė pak anglisht, drejton njė faqe nė rrjetin social "Facebook" pėr fatin e Nottingham Forestit.

Me ndihmėn e programeve pėr pėrkthim, braziliani 20-vjeēar qė ėshtė student i gazetarisė, kalon me orė tė tėra duke raportuar pėr ligėn modeste, atė tė Kategorisė sė Dytė tė Anglisė.

"Shokėt e mi menduan nė fillim se ishte pak ēuditshėm, por kur ua shpjegova historinė e klubit atyre, ata mė kuptuan. Tė gjithė pėrcjellin njė skuadėr nė Brazil dhe njė skuadėr nga ligat e huaja", thotė Soares.

Me goditjen e ligės vendore nga korrupsioni e keqmenaxhimi, pastaj mundėsia qė ligat evropiane tė pėrcillen nėpėrmjet televizorit, internetit dhe videolojėrave, ka bėrė qė shumė brazilianė tė tregojnė interesim mė tė madh nė futbollin e huaj.

"Pak nga pak, skuadrat e mėdha evropiane nė heshtje po 'pushtojnė' zemrat dhe mendjen e adhuruesve brazilianė tė futbollit, veēanėrisht tė rinjve, qė janė tė joshur nga ligat evropiane qė janė shumė mė atraktive sesa ato qė janė mėsuar tė shohin nė Brazil", thotė Fernando Ferreira, drejtor i firmės kėshilluese sportive "Pluri". "Fenomeni i brazilianė tė pėrkrahin njė skuadėr nė Brazil dhe njė tjetėr jashtė ėshtė bėrė tash mė e zakonshme".

Ky trend po ndodh nė gjithė botėn, por veēanėrisht po godet nė Brazil, shtėpinė e Peles, Zicos dhe Ronaldos, vendit tė vetėm qė fitoi pesė herė Kupėn e Botės.

Brazili ka njė ligė kualitative dhe ky vend njihet nė mbarė botėn pėr prodhimin e lojtarėve tė mėdhenj dhe skuadrave tė forta.