Derbi me rollerë, sporti brutal i femrave

Publikuar: 26.03.2013 - 10:44Londėr, 26 mars - Derisa njė muzikė "rock" gjėmon brenda palestrės, dhjetė femra rrėshqasin me rollerė me shpejtėsi "maksimale" nėpėr shteg. Fytyrat e tyre janė tė ngjyrosura sikur tė jenė luftėtare.

Kėto femra nuk po vallėzojnė, por janė tė lidhura me njė garė shumė serioze. Ky sport nė Britani ėshtė i njohur me emrin "Roller derby" (Derbi me rollerė) dhe ėshtė ekskluzivisht vetėm pėr femra. Garueset bėjnė tė pamundurėn pėr tė hedhur njėra-tjetrėn nga shtegu. Ky ėshtė njė sport i gjallė dhe nė tė shumtėn e rasteve di tė jetė edhe shumė i dhunshėm.

Janė mbi 100 ekipe nė Britaninė e Madhe dhe Irlandė, pasi femrat janė dashuruar me kėtė sport.

Sporti "Roller derby" luhet me dy ekipe nė shteg, me nga pesė anėtare. Secili ekip duhet ta ketė njė "depėrtuese" (jammer), e cila shėnon pikėt duke tejkaluar anėtaret e ekipit kundėrshtar. Kundėrshtaret bėjnė tė pamundurėn pėr ta bllokuar atė. Ato kanė tė drejtė ta bllokojnė atė duke e shtyrė, goditur me bėrryl, e tė tjerė.

Ky ėshtė njė sport me kontakt tė plotė dhe nė tė ka shumė pėrplasje mes lojtareve, pasi bllokueset mundohen ta lirojnė rrugėn pėr depėrtuesen e tyre, nė mėnyrė qė tė fitojnė pikė. Ky sport ka nisur pėr herė tė parė nė SHBA gjatė viteve 30, por nė fund tė viteve 70, popullariteti i tij ra dukshėm. Ėshtė rilindur nė vitin 2001 nė Teksas, kurse pas pesė vjetėve ka depėrtuar nė Britaninė e Madhe dhe Irlandė. Aktualisht ka ekipe nga 40 shtete, tė cilat vijnė nė Londėr pėr t'i matur forcat mes vete.

"Ky sport ėshtė bėrė atraktiv pėr shumė njerėz dhe ēdoherė e mė shumė po kemi shikues. Ndoshta e kanė pranuar pėr shkak se ėshtė sport agresiv dhe pėr femra. Ėshtė njė sport shumė interesant", ka thėnė garuesja Kirsty Quinn (33).

Se sa i popullarizuar ėshtė ky sport, mė sė miri e di Eoin Flynn nga Dublini, gruaja e tė cilit ėshtė pjesė e njė ekipi tė kėtij qyteti. Ai thotė se nuk po mund tė besoj qė ky sport po pėlqehet kaq shumė, sidomos nga gjinia femėrore.