Sacramento - Miami vendoset pas dy vazhdimeve

Publikuar: 27.02.2013 - 18:07

Mbase pėr herė tė fundit me emrin Sacramento Kings, pasi nga sezoni i ardhshėm do tė barten nė njė qytet tjetėr, mbretėrit, u kanė shkaktuar mjaft probleme kampionėve nga Miami.

Dueli i sė martės u pėrshkua me 270 pikė nga tė dy ekipet, ndėrsa u vendos vetėm pas dy vazhdimeve, kur Beach Boys triumfuan 141-129.

Me 40 pikė dhe 16 asistime qė janė rekord i ri pėr tė, Lebron James ka bėrė dallimin nė kėtė ndeshje. Mbreti James ishte vendimtar nė vazhdimin e dytė, kur qėlloi saktė tri herė nga loja dhe 4 herė nga gjuajtjet e lira. Madje ai kishte mė shumė pikė, kėrcime e asistime sa krejt ekipi i Sacramentos nė pesė minutat e fundit tė ndeshjes.

Pėrveē Jamesit, nė parket u dalluan edhe Dwayne Wade me  39 pikė, Ray Allen 21 dhe Chris Bosh me 15 pikė. Marcus Thornton me 36 pikė prej tyre 8 treshe ka qenė mė i miri te Sacramento.

Pas fitores sė 12-tė Miamit rresht, trajneri Erik Spoelstra tha se kjo ishte ndeshje si nė video lojėra.

Ndėrkohė, martėn mbrėma nė Indianapolis, nė takimin ndėrmjet Indianės dhe Golden State Warriors, ishte si nė video-lojėra. Nė ēerekun e fundit i humbėn nervat Roy Hibbert dhe David Lee, duke luftuar nėn kosh, pėr ta vazhduar mė pas me njė zėnkė e cila pėrfshiu tė gjithė lojtarėt e tė dy ekipeve, duke dalė edhe deri te publiku.

Pėr kėtė pėrleshje Hibbert u pėrjashtua nga loja, ndėrsa West, Lee, Steven Curry dhe Clay Thompson u ndėshkuan me gabime teknike.

West e vazhdoi ndeshjen dhe me 28 pikė ndihmoi ekipin e tij Indianėn tė shėnojė fitore me rezultat 108-97. Te luftėtarėt u dallua Curry me 38 pikė, 7 prej tyre nga treshet.   

Pėr herė tė parė pas 12 ndeshjeve dhe gati tri vjetėve, Cleveland Cavaliers, ia ka dalė ta mposht rivalin kryesor tė divizionit qendror Chicago Bulls. Megjithėse pa Kyrie Irvingun, kalorėsit shėnuan fitore nė United Center me rezultat tė ngushtė 101-98.

Dion Waiters ishte lider i Clevelandit me 25 pikė, ndėrsa  Shaun Livingston qė tė martėn luajti nga fillimi, realizoi 15 pikė.

Te demat janė dalluar Carlos Boozer me 27 pikė dhe Luol Deng me 26, por tė pamjaftueshme pėr ta ndalė disfatėn e shtatė nga 10 ndeshjet e fundit.

As paraqitja perfekte e Dirk Nowitzkit, nuk i ka ndihmuar Dallasit tė fitojė nė shtėpi me Milwaukee Bucks. Gjermani shėnoi 21 pikė, dhe pati 20 kėrcime, por Mavericks pėsuan humbje para publikut tė vet me rezultat 95-90.

Monta Ellis me 22 pikė, 9 asistime dhe gjashtė topa tė rrėmbyer, ka qenė basketbollisti mė efektiv te Bucksat.

Njė tjetėr ndeshje e vendosur pas vazhdimeve tė martėn mbrėma ka qenė ajo ndėrmjet Phoenixit dhe Minnesotės. Suns fituan me rezultat tė ngushtė 84-83 falė lojės sė mirė tė PJ Tuckerit nė sekondat e fundit. Megjithė treshen e Derick Williamsit nė 31 sekondat e fundit pėr rezultatin 84-83, ujqit nuk arritėn tė bėnin mė shumė. Minnesota po vuan nga lėndimet e Kevin Love, Brandon Roy Chase Budinger dhe Malcolm Lee.

Rezervisti Morris me 14 pikė e 9 kėrcime, Marcin Gortat me 14 pikė e 7 kėrcime dhe Jermaine Oneal me 10 pikė e 13 kėrcime, ishin mė meritorėt pėr fitoren e Phoenixit.