Bayern ia doli më lehtë se sa mendonte me Arsenalin

Publikuar: 19.02.2013 - 22:47

Londėr, 19 shkurt – Bayern Muenchen sonte ka treguari se ėshtė njė ndėr pretendentėt serioz pėr trofeun e Ligės sė Kampionėve tė Europės.Bayern  ėshtė treguar kundėrshtar i pamėshirshėm pėr Arsenalin qė nuk po arrin ta gjejė veten nė disa ndeshje tė fundit.  nė Emirates me rezultat 3-1.

Gjiganti gjerman si mysafir e mundi Arsenalin nė Londėr, ne Emirates, me rezultat 3:1, nė ndeshjen e parė tė 1/8 tė finales tė Ligės sė Kampionėve. Madje, kėtė fitore e ka shėnuar  mė lehtė se sa qė kishte menduar.

Qė nė fillim tė lojės bavarezėt praktikisht e vendosėn fatin e ndeshjes sė sotme.

Me golat e shėnuar nga Kroos, nė minutėn e 7 dhe tė T. Muller nė minutėn 21, gjermanėt krijuan epėrsi solide pėr tė luajtur nė vazhdim mė qetė dhe pėr t’u mbrojtur mė lirshėm nga Arsenali, qė assesi nuk po i shkon.

Nė minutėn 10 tė pjesės sė dytė, megjithatė, Arsenal u kthye nė lojė. Ekipi londinez nė minutėn 55 ka shėnuar gol nėpėrmjet gjermanit me origjinė polake, Podolski. Mirėpo, siē u pa mė pastaj, kjo ishte e gjitha qė mundi tė bėjė Arsenali. Sepse nė minutėn 77, sėrish Bayern krijon diferencėn 1:3, praktikisht tė paarritshme nėpėrmjet tė kroatit Manxhukiq, i cili po dėshmohet edhe nė ndeshjet ndėrkombėtare pėr ekipin bavarez, pasi qė nė  kampionatin gjerman ai tashmė ėshtė bėrė i njohur si golashėnues.

Me kėtė fitore me kaq diferencė, bavarezėt praktikisht kanė siguruar kalimin mė tutje, pėrkundėr faktit se nė futboll mund tė pėrmbyset gjithēka. Ata do ta presin ndeshjen e kthimit fare tė qetė.

Nė ndeshjen tjetėr tė 1/8 tė finales tė Ligės sė Kampionėve,  Porto e Portugalisė ka ngadhėnjye ndaj ekipit spanjoll malaga me rezultat 1:0. Golin pėr portugezėt e ka shėnuar moutinho nė minutėn 56.