Kupa e Afrikës vazhdon të ketë ndikim francez

Publikuar: 18.01.2013 - 09:46

Johannesburg, 18 janar - Ekziston njė ndikim i madh i trajnerėve francezė nė Kupėn e Shteteve tė Afrikės, qė nis kėtė javė, por gjė e pazakontė ėshtė se disa prej shteteve mė tė forta tė kėtij kontinenti kanė vendosur t'u besojnė ekspertėve lokalė.

Shumica e 16 pėrfaqėsueseve finaliste tė Kupės sė Afrikės kanė angazhuar trajnerė tė huaj pėr turneun qė mbahet nė Afrikė tė Jugut, ku shtatė vijnė nga Franca e njė nga Belgjika.

Njė trajner i vetėm nga Amerika e Jugut, uruguaiani Gustavo Ferrin (nė krye tė Angolės), tregon se ėshtė vazhduar trendi i skuadrave afrikane, tė cilat nuk preferojnė trajnerėt latino-amerikan dhe stilin e tyre tė lojės.

Disa prej gjigantėve tė kontinentit, kanė hequr dorė nga tė huajt tė cilėt i preferonin mė herėt.

Gana, Maroko, Nigeria dhe nikoqirja Afrika e Jugut tė gjithė kanė trajnerė lokalė nė krye tė skuadrave, pasi trajnerėt e huaj dhe tė shtrenjtė, nė tė kaluarėn nuk u kishin sjellė sukses.

"Ėshtė koha tash qė t'u japim trajnerėve lokalė mundėsinė pėr t'u treguar nė nivelin mė tė lartė", ka thėnė presidenti i Federatės sė Futbollit tė Afrikės sė Jugut, Kirsten Nematandani.

Megjithėkėtė, mbetet njė ndikim i madh francez nė skuadrat prezente nė Kupėn e Afrikės, shkruan sot mė gjerėsisht Koha Ditore.