Lance Armstrongut i merret medalja olimpike

Publikuar: 17.01.2013 - 21:52

Komiteti Olimpik Ndėrkombėtar (OIC) ia ka hequr Lance Armstrongut njė medalje tė bronztė olimpike, tė marrė nė Olimpiadėn e vitit 2000, pas diskualifikimit tė tij pėr shkak tė dopingut.

Njė zėdhėnės i komitetit tha se OIC i ka dėrguar njė letėr Armstrongut pėr t’i kėrkuar kthimin e medaljes.

Armstrongu tashmė ėshtė zhveshur nga shtatė titujt e fituar nė Tour de France dhe ėshtė diskualifikuar nga tė gjitha garat nė tė cilat ka marrė pjesė qė nga vitit 1998.

Vendimi i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar vjen nė ditėn e njėjtė kur do tė transmetohet intervista e Armstrongut dhėnė Oprah Winfreyt.

Thuhet se gjatė intervistės ai ka pranuar se ka marrė droga pėr tė rritur performansėn nė kuadėr tė garave.

Agjencia amerikane Anti-doping, muaj mė parė nxori njė raport tė detajuar, qė e akuzonte ekipin e Armstrongut se ka zhvilluar programin mė tė sofistikuar tė dopingut nė historinė e ēiklizmit.

tuci18.01.2013/08:37

FIFA eshte ber pazari i vertet i korrupsionit,kurdisjes se ndeshjeve."turp"