Guardiola edhe zyrtarisht trajner i Bayernit

Publikuar: 16.01.2013 - 18:10

Mynih, 16 dhjetor - Pep Guardiola rikthimin e tij do ta bėjė  nė kampionatin gjerman. Ish-trajneri i Barcelonės do tė udhėheqė bavarezėt, duke nisur nga fundi i kėtij sezoni, pėr tre vitet e ardhshme.

Lajmi njoftohet nė faqen zyrtare tė Bayernit tė Mynihut, transmeton TCH. Skuadra bavareze saktėson se pas refuzimit tė trajnerit aktual, Jupp Heynckes pėr tė zgjatur kontratėn nė krye tė klubit ėshtė vendosur qė emri pasues i tij tė jetė Guardiola.

Heynckes paralajmėroi para Krishtlindjeve vendimin e tij se pas 30 qershorit 2013, kur edhe i mbaron kontrata me Bayernin, nuk do tė drejtojė mė nė futboll dhe se me shumė gjasa do tė tėrhiqet nga karriera e tij si trajner.

“Duke mirėkuptuar dhe respektuar vendimin e tij, Bayerni i Mynihut ėshtė i lumtur t’iu njoftojė se si pasardhės i Heynckes ėshtė zgjedhur njė trajner i profilit tė lartė dhe i suksesshėm nė botėn e futbollit; 41-vjeēari, Pep Guardiola”, thuhet nė deklaratėn e shpėrndarė nė faqen zyrtare tė skuadrės gjermane.

Pep dhe Bayern kanė rėnė dakort pėr njė kontratė 3-vjeēare, deri nė vitin 2016. Pagesa dhe detaje tė tjera tė kėsaj marrėveshje mbeten pėr t’u mėsuar nė ditėt e ardhshme.

taksisti zurich16.01.2013/22:06

Une mendoj se bayerni nuk do te mude te behet barcelone as me guardiolen, sepse ketu kemi te bejme krejt me dy shkolla te ndryshme futbolli. Barcelonen nuk e ka bere guardiola,por eshte e kunderta, shiqoni tash villanoven mos me thuani se edhe ai ia kalon guardioles. Une mendoj se barcelona e tanishme do ti ja dilte edhe pa trainer. Kurse guardiola duhet te adaptohet ne bajern me stilin dhe futbollin gjerman..