NBA: Durant me 42 pikë u shkakton Lakersave humbjen e gjashtë rresht

Publikuar: 13.01.2013 - 10:18

Los Angeles, 13 janar - Kevin Durant shėnoi njė treshe nė sekondėn e fundit tė pjesės sė parė dhe e bėri njė rrotullim tė plotė prapa pėr tė festuar epėrsinė prej 16 pikėve. Thunderat po  i shkelnin Lakersat dhe as Kobe Bryanti nuk arriti t'i ndalte ata.

Oklahoma City Thunder qartė ėshtė nė mesin e skuadrave mė tė mira nė Konferencėn Perėndimore, dhe Lakersat mund tė mos kenė kohė tė mjaftueshme kėtė stinor pėr t'iu bashkuar atyre nė maje.

Durant ka shėnuar rekord tė stinorit prej 42 pikėve, Russell Westbrook realizoi 27 pikė e 10 asistime, ndėrsa Oklahoma City triumfoi lehtėsisht nė udhėtim ndaj LA Lakersave tė premten mbrėma me rezultatin 116:101. Lakersat pėsuan humbjen e gjashtė rresht.

Kevin Martin realizoi 15 pikė dhe shėnoi tri treshe pėr Thunderat, qė arritėn nė pjesėn e dytė epėrsi prej 27 pikėve.

Oklahoma City ka fituar shtatė nga nėntė ndeshjet e fundit, derisa LA Lakersat janė nė serinė mė tė keqe qė nga marshi i vitit 2007. Lakersat luajtėn tė premten pa yjet Dwight Howard e Pau Gasol qė ishin tė lėnduar.

Oklahoma City me 28 fitore e tetė humbje ėshtė me shifra tė barabarta me LA Clippersat dhe janė skuadrat mė tė suksesshme nė kėtė stinor tė NBA-sė. Lakersat ndėrkohė vetėm po vazhdojnė tė distancohen nga vendet qė e dėrgojnė nė plejof. Lakersat me bilanc prej 15 fitore e 21 humbje aktualisht zėnė pozitėn e 11-tė nė Konferencėn Perėndimore.

"Gjithmon ėshtė e vėshtirė tė fitohet nė LA, pavarėsisht se ēfarė situate ėshtė. Ne kemi bėrė njė punė tė madhe dhe kemi luajtur si skuadėr nė tė gjitha repartet. I jemi qasur ndeshjes seriozisht. Ata kanė dy prej lojtarėve mė tė mirė nė botė, kėshtu qė ne kemi dashur tė japim maksimumin", ka thėnė Durant.

Lakersat do tė kenė punė mjaft tė vėshtirė pėr tė arritur deri nė plejof, mirėpo nė katėr ditėt e ardhshme do tė kenė ndeshje mė tė lehta. Do tė vizitohen nga Clevelandi e Milwaukee.

"Ne duhet tė nisim seri tė fitoreve. Kemi njė mundėsi dhe duhet shfrytėzuar atė. Duhet tė japim maksimumin", ka thėnė trajneri i Lakersave, Mike D'Antoni.

Kobe Bryant me 28 pikė ishte mė i miri pėr Lakersat, ndėrsa Antawn Jamison realizoi 19 pikė.B O X ***Boston - Houston    103:91

(Pierce 23 - Harden 24)Toronto - Charlotte    99:78

(Anderson 16 - Walker 12)Atlanta - Utah    103:95

(Harris 24 - Foye 25)Brooklyn - Phoenix    99:79

(Johnson 19 - Dudley 18)Memphis - San Antonio    101:98

(Gay 23 - Parker 30)New Orleans - Minnesota    104:92

(Vasquez 18 - Ridnour 20)New York - Chicago    101:108

(Anthony 39 - Deng 33)Milwaukee - Detroit    87:103

(Udrih 15 - Monroe 26)Denver - Cleveland    98:91

(Gallinari 23 - Irving 28)LA Lakers - Oklahoma C.    101:116

(Bryant 28 - Durant 42)Golden State - Portland    103:97

(Lee 24 - Lillard 37)