UEFA pezullon Malagën për një edicion garash

Publikuar: 21.12.2012 - 21:45

Nyon, 21 dhjetor - Komiteti i Kontrollit Financiar tė Klubeve i UEFA-s ka vendosur pėrjashtimin e klubit spanjoll tė Malagės nga garat evropiane tė sezonit tė ardhshėm pėr shkak tė problemeve financiare dhe mospagimit tė rrogave tė futbollistėve.

Malaga nuk do tė marrė pjesė nė Ligėn e Kampioneve apo Europa League edhe nėse klasifikohet nė njė nga sezonet 2013/14, 2014/15, 2015/16 dhe 2016/17.

Tė njėjtin dėnim e kanė marrė edhe Hajduku i Splitit (Kroaci), Rapidi dhe Dinamo e Bukureshtit (Rumani), si dhe Partizani i Beogradit (Serbi).

Michel Platini pati thėnė qė disiplina financiare ishte diēka serioze dhe UEFA ka nisur tė marrė masat e para. Sipas rregullave tė lojės sė ndershme financiare, njė klub mund tė shpenzojė vetėm aq para sa fiton gjatė njė sezoni dhe asnjė qindarkė mė shumė.