Martinez bën që Porto mos të ndiejë mungesën e Falcaos e të Hulkut

Publikuar: 15.12.2012 - 21:19

Lisbonė, 15 dhjetor  - Tetėdhjetė e nėntė minuta. Vetėm kaq iu deshėn transferimit tė verės tė Portos, Jackson Martinez, pėr tė treguar se ēfarė ėshtė nė gjendje tė bėjė. Duke bėrė debutimin e tij nė ndeshje zyrtare nė Superkupėn e Portugalisė tė vitit 2012, Martinez shėnoi golin e vetėm tė ndeshjes nė fitoren ndaj Academica Coimbra - dhe nuk ka pasur tė ndalur qė nga atėherė.

Aktualisht ėshtė shėnuesi mė i mirė nė ligėn portugeze, me dhjetė gola nė 11 ndeshje, ndėrsa sulmuesi kolumbian ka shėnuar tri herė edhe nė fazėn grupore tė Ligės sė Kampionėve. Ai qysh tash ka pushtuar zemrat e tifozėve tė Portos, qė kanė pasur mundėsi tė pėrkrahin shumė lojtarė tė mėdhenj, ndėrsa do tė vazhdojnė kremten edhe nė epokėn e Martinezit.

Kur Martinez sė pari arriti nė Porto, tifozėria e skuadrės portugeze ishte duke u pėrballur me faktin se ishte pranė tė humbiste sulmuesin brazilian Hulk, lojtarin kyē tė Portos nė stinorėt e fundit. Kjo frikė u bė realitet kur sulmuesi brazilian bėri njė transferim tė madh te Zenit St. Petersburgu, lėvizje qė menjėherė i shtoi barrėn sulmuesit tė ri.

Mirėpo, katėrmbėdhjetė gola nė 18 ndeshje sugjerojnė se kjo nuk ėshtė barrė aq e rėndė pėr Martinezin. Ai ka justifikuar transferimin e tij nga skuadra meksikane Jaguares, ndėrsa ėshtė duke realizuar ėndrrėn fėmijėrore qė tė bėjė karrierė profesioniste dhe tė futet nė Pėrfaqėsuesen e Kolumbisė. Ai ėshtė paraqitur nė tri ndeshje eliminatore pėr Botėrorin 2014 nė Brazil.

Si njė bonus shtesė, ai po ashtu po tregohet si njė pasardhės i denjė i shumė talenteve tė mėdhenj qė ka pasur Porto nė tė kaluarėn e qė i ka marrė derisa nuk ishin fare tė njohur.