Veteranët e Interit, të gjithë në rresht për uljen e pagës

Publikuar: 29.11.2012 - 21:19

Milano, 29 nėntor - Interi ka hyrė nė procedurat e “fair play”-it financiar dhe shumė shpejt e gjithė skuadra duhet tė pėrballet me politikėn e re tė klubit zikaltėr, asnjė pagė mė e lartė se 3 milionė euro. Pėr kėtė arsye, tė parėt qė pritet tė pėrballen me kėtė procedurė qė do tė nisė nga muaji janar e deri nė verė gjithēka pritet tė zgjidhet, do preken veteranėt zikaltėr, si pėr shembull Esteban Cambiasso, Diego Milito, Walter Samuel, por pa harruar kėtu Dejan Stankoviq dhe Wesley Sneijder, qė jo mė kot ėshtė shndėrruar nė njė ēėshtje sė fundmi. Pėr momentin, Esteban Cambiasso dhe Diego Milito kanė rroga faraonike, respektivisht prej 4.5 dhe 5.5 milionė euro. Por, duke parė moshėn e tyre, presidenti Massimo Moratti vėshtirė se do tė vazhdojė t’i paguajė kaq, prandaj nga janari atyre do t’iu komunikohet kontrata e re, e cila pėr Cambiasson dhe Militon nuk do t’i kalojė tre milionė euro nė sezon. Thėnė ndryshe, dy argjentinasit rrezikojnė qė t’iu pritet rroga me afro 60 pėr qind, gjė qė, siē thekson media italiane, mund tė hapė skenarė “alla Sneijder” nė radhėt e zikaltėrve. Gjithsesi, duke qenė se politika e re e klubit pėr tė ulur shpenzimet tashmė njihet nga tė gjithė, i vetmi qė deri tani ka refuzuar ka qenė Wesley Sneijder, i cili nuk ėshtė i gatshėm tė shkurtojė pagėn e tij nga 5 milionė nė vetėm 3 milionė, plus bonuset nė varėsi tė rendimentit. Prandaj, siē thekson qartė edhe rregullorja e re, kushdo qė nuk e pranon kėtė, do tė nxirret nė shitje. Ideja e klubit ėshtė qė t’u besojė talenteve dhe brenda dy vjetėve tė ardhshėm Interi duhet tė jetė jo vetėm brenda parametrave tė UEFA-s (tė mos ketė shpenzime pėr paga mė shumė se 45 milionė euro), por edhe tė rifreskojė moshėn e skuadrės, siē ka bėrė nė vitin e fundit me emra si Andrea Ranocchia, Juan Jezus, Filipe Coutinho, Fredi Guarin e tė tjerė.