Cili është mbrojtësi më i mirë në botë?

Publikuar: 22.11.2012 - 16:38

Londėr, 22 nėntor – Unioni i Futbollistėve Profesionistė tė Botės, FIFPro dhe FIFA kanė shpallur listėn e 20 mbrojtėsve, nga e cila do tė pėrzgjidhet mbrojtėsi mė i mirė nė botė pėr vitin 2012.

Lista prej 55 lojtarėve, sa kenė qenė deri mė tani, sot ėshtė shkurtuar nė 20 emra, ndėrsa nė njė konferencė pėr shtyp nė Sao Paulo, mė 29 nėntor, do tė dihen pesė emrat pėrfundimtarė, nga ku do tė dalė emri i lojtarit mė tė mirė nė repartin mbrojtės.

Kujtojmė se ditė mė parė janė bėrė tė ditur emrat e pesė portierėve mė tė mirė, ndėrsa lista prej 15 mesfushorėve dhe po aq sulmuesve mė tė mirė tė botės do tė shpallet dhe publikohet nė FIFA.com mė 26 respektivisht 29 nėntor.

Lista e mbrojtėsve mė tė mirė duket kėshtu:

Jordi Alba (Spanjė, Barcelona)

Gareth Bale (Uells, Tottenham Hotspur)

Giorgio Chiellini (Itali, Juventus)

Ashley Cole (Angli, Chelsea)

Dani Alves (Brazil, Barcelona)

David Luiz (Brazil, Chelsea)

Patrice Evra (Francė, Manchester United)

Rio Ferdinand (Angli, Manchester United)

Mats Hummels (Gjermani, Borussia Dortmund)

Branislav Ivanoviq (Serbia, Chelsea)

Vincent Kompany (Belgjikė, Manchester City)

Philipp Lahm (Gjermani, Bayern Munich)

Marcelo (Brazil, Real Madrid)

Javier Mascherano (Argjentinė, Barcelona)

Pepe (Portugali, Real Madrid)

Gerard Piqué (Spanjė, Barcelona)

Carles Puyol (Spanjė, Barcelona)

Sergio Ramos (Spanjė, Real Madrid)

John Terry (Angli, Chelsea) dhe

Thiago Silva (Brazil, Paris St-Germain).

afrim shala23.11.2012/22:49

per mendimin tim po kush tjeter per veq gjegji kellina ose juventus 111111111 po po

jetmir sadiku23.11.2012/20:32

david sillva pike pyol maskerano

triumf23.11.2012/19:21

per mednimin tim eshte tiago silva 100

Hala Madrid23.11.2012/09:54

marcelo,ramos,pepe

Flamuri22.11.2012/20:40

Fįbio Coentrćo Portugali, Real Madrid asht mbrojtesi ma i miri ne bote i pa kontestushem, nuk hyn ashper, ... pon pa u lodh, e kontrollon topin si mesfushor, plus asht ofanziv. Mbrojtes ma te kompletum modern nuk ka.

arsenali22.11.2012/18:52

vermalen nese nuk eshte ma i miri eshte nder ma te mirt