Reali, ekipi më i madh sportiv për të ardhura

Publikuar: 14.09.2012 - 14:06

Madrid, 14 shtator- Real Madrid ėshtė bėrė klubi i futbollit me tė ardhura rekord prej mė shumė se njė gjysmė miliard euro nė sezonin 2011-12, njė rritje prej shtatė pėr qind.

Klubi madridlen ka deklaruar se ka fituar 514 milionė euro, ndėrsa rekordi ishte 480 milionė euro, fitimi neto ėshtė 24 milionė euro. Por, ky pėrfitim pėrfaqėson njėkohėsisht njė rėnie neto prej mbi 7 milionė euro nga sezoni i kaluar, kur “Los Blancos” fitoi ligėn spanjolle.

“Merengezėt” konfirmojnė se borxhi i saj neto ka rėnė nga 169.7 milionė euro nė 124.7 milionė euro dhe se ky borxh ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat financiare UEFA-s pėr lojė tė ndershme.

“Mbretėrit”, tė cilėt prinė para rivalėve spanjoll, Barcelonės si dhe anglezėve, Manchester United nė listėn e tė pasurve, thonė se shifrat e tė ardhurave janė "Shuma mė e madhe e ndonjė institucioni sportiv nė Botė".