Sot nis Evropiani i 14-të i futbollit "Ukrainë & Poloni 2012"

Publikuar: 08.06.2012 - 09:11

Kiev, 8 qershor - Polonia e Ukraina, dy shtetet nikoqire tė Evropianit 2012 tė futbollit, kanė bėrė zgjedhje mjaft tė ndryshme qė nga rėnia e komunizmit. Pasojat ekonomike tė kėtyre zgjedhjeve janė evidente dhe sot, derisa po pėrgatiten pėr ngjarjen mė tė madhe pėr kėto dy vende tė ish-bllokut lindor - "Euro 2012", qė nis tė premten (sot) nė Varshavė.

Polonia ėshtė nė mesin e shteteve vonė tė futura nė Bashkimin Evropian, por ėshtė ndėr mė dinamiket. Shteti po synon tė impresionojė vizitorėt me autostrada tė reja dhe me njė turizėm nė rritje. Qeveria e Polonisė ka shpenzuar mė tepėr se 30 miliardė dollarė nė projekte tė lidhura me turneun, shumica e kėtyre tė hollave janė shpenzuar nė infrastrukturė.

Ndryshe nga polakėt, qytetarėt nė Ukrainė do tė kenė vėshtirėsi tė shpalosin fytyrėn mė tė mirė para botės, pasi kanė zgjedhur njė qeveri qė ka shkatėrruar imazhin e shtetit me shtypje politike dhe kanė lėshuar rastin qė i ka ofruar "Euro 2012" pėr tė bėrė pėrmirėsime nė infrastrukturė, e qė kishte mė tepėr nevojė se Polonia.

"Turneu ishte paraparė tė simbolizonte trashėgiminė e pėrbashkėt dhe njė tė ardhme tė ndritur nė Evropėn qė ėshtė duke u zgjeruar. Por, tash turneu po simbolizon ēdo gjė qė ėshtė keq pėr Ukrainėn. Epoka e Revolucionit Portokalli, ka mbaruar tash e sa kohė dhe Yulia Tymoshenko, njė nga lideret e atij revolucioni, ėshtė nė burg pas njė gjykimi qesharak", ka vlerėsuar Andrew Wilson, njė ekspert i Ukrainės brenda Kėshillit tė Evropės pėr Ēėshtje tė Jashtme.Mė shumė lexoni sot nė “Koha Ditore”