Maqedonia kërkon ta angazhojë Arian Ademin në kombëtare

Publikuar: 14.09.2012 - 22:12

Zagreb, 14 shtator – Nė horizont ėshtė njė transfero sensacional i mesfushori tė Dinamos, Arian Ademi (21) nė kombėtaren e Maqedonisė! Gazeta sportive maqedonase Sport  tashmė ka publikuar shllagerin me titull “Ademi do t’i zgjidhte tė gjitha problemet tona”, duke iu referuar bisedės sė para disa ditėve ndėrmjet kreut tė Federatės sė futbollit tė Maqedonisė, Ilče Gorgijoski, me lojtarin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia, i cili fillimisht ka luajtur pėr Shibenikun pėr tė kaluar mė pas nė Dinamo tė Zagrebit. Sipas gazetave kroate, tėrė kėtė e ka nisur djali i tezes sė Arianit, lojtari i Kombėtares maqedonase, Agim Ibraimi (24), i cili e kishte sjellė Ademin nė hotelin Esplanade dhe e ka njoftuar me krerėt e FFM-sė. Nėna e Arianit dhe ajo e Agimit janė motra, tė lindura nė Tetovė, andaj thuhet se Ademi do tė mund ta merret pasaportėn maqedonase menjėherė. Maqedonasit planifikojnė qė Ademin ta angazhojnė qė nė ndeshjen kundėr Kroacisė, mė 12 tetor nė Shkup. ..

Ademi me kombėtaren kroate U-19 pati fituar medaljen e bronztė nė kampionatin evropian nė Francė mė 2010, kurse njė vit mė vonė u paraqit edhe botėrorin e tė rinjve nė Kolumbi.