Sa i mirë është vërtet Arnold Gjergjaj

Publikuar: 27.03.2013 - 09:54

Basel, 27 mars - Ngadalė mund tė fitohej pėrshtypja se Arnold Gjergjaj ka humbur besimin nė njerėzimin. Ishte 1 tetori i vitit 2011, kur Gjergjaj u gjet nė ring nė Gebenstorf. Kishte marrė njė plagė tė thellė. Lufta mund tė mbaronte sherri i saj dhe tė dilte si humbės, por gjyqtarėt lejuan tė vazhdojė meēi. Do tė ishte humbja e parė nė karrierėn e tij. Por Gjergjaj fitoi. Ai ka menduar mirė pas kėsaj lufte.

"Mė mirė tė nokautoj shpejt kundėrshtarėt, qė tė mos jesh i varur nga tė tjerėt", thotė Gjergjaj.

Kanė pasuar tetė fitore me nokaut. Ngjitjen nė mesin e 100 mė tė mirėve nė kategorinė e rėndė.

"Projekti Arnold", siē e quan trajneri Angelo Gallina, ėshtė duke shkuar sipas planit. Ėshtė kryer faza e ngritjes, tash e pret "epoka e re" 28-vjeēarin. Pėr faza stėrvitore me vėllezėrit Klitschko, ėshtė duke u negociuar pas fitores nė fundjavėn e kaluar. Po flitet edhe pėr lufta tė vlefshme pėr tituj. Po lindin ėndrra tė mėdha tė boksit.

Por, a ėshtė Gjergjaj mjaftueshėm i mirė pėr gjithė kėtė?

Duke shikuar bilancin e Gjergjajt prej 21 fitoreve rresht, mund tė thuhet se "Kobra" nuk ka patur shumė vėshtirėsi me asnjėrin nga boksierėt. Sė fundi ishte vėnė nė pikėpyetje edhe potenciali i kundėrshtarėve tė Gjergjajt.