Legjenda në mjerim

Publikuar: 08.02.2013 - 09:26

Prishtinė, 8 shkurt - Dy fėmijė i ishin vėnė prapa nė sheshin e Prishtinės "Nėna Terezė", duke i kėrkuar lėmoshė. Nė mendjen e fėmijėve nevojtarė, fare pak tė informuar, ai si njė sportist i madh dhe njė personazh i emisioneve tė shumta nė TV, do tė duhej tė ishte njeriu i qėlluar pėr t'ua gėzuar zemrėn. Por, shpejt fėmijėt ulin kokėn dhe largohen tė dėshpėruar. Mė i dėshpėruar se ata, ėshtė legjenda e boksit Aziz Salihu.

"E sheh, fėmijėt mė vijnė prapa, kujtojnė se unė kam para dhe mund t'i gėzoj, por jam gati si ata, nė gjendje tė mjerė", thoshte Salihu tė enjten.

Ai duket i lodhur, i rraskapitur nga gjendja sociale qė po e pėrcjell tash e sa vjet pas luftės.

"Nuk mė ka shkuar mendja se do tė vijė kjo ditė, ku nuk do tė kem as kulm mbi kokė, as tė ardhura, asnjė anėtar tė familjes tė punėsuar. E assesi jo, qė familjes t'i vihet nė pikėpyetje edhe kafshata e gojės", thotė njeriu qė mė 1984 fitoi medalje olimpike nė Los Angeles, tė bronztėn.(Mė shumė lexoni sot nė Koha Ditore)  

X,përsoni analitik e kritik i sportit.09.02.2013/22:51

Aziz Salihu për shumë vite,dekada do të jëtë sportisti i vëtëm më Medalje Olimpike në kosovë.

Pashtriku09.02.2013/18:49

Po me vjen shum keq per Azizin,por nuk esht i vetmi ne ket gjendje ka edhe shum te tjer sportista,e shum familje te deshmorve e invalid e veteran te luftes,deri sa te pasuruhen hajnat nuk ka si te rrgullohet kjo gjendje e mjer,te gjith politikanet pozit e opozit jan hajana.

ll95509.02.2013/14:42

Aziz Salihu eshte legjende e gjelle dhe meriton nje penzion te mire si dhe se paku nje banesepo ta kishin shtetet tjera nje Aziz Salih do ja plotesojeshin te gjitha kushtet e jetes dhe do ta kyqeshin ende te punoje pasi qe munde te kontribojESHTE TURP I MADHE PER TER SHQIPTARINEPO NGA NJE CENTE ME E DHANE Azizit do tiu plotesojshin kerto nevoja

Mitrovica08.02.2013/14:08

Hajt se veq ky ska marr medalje kan marr edhe tjer shqiptar po ata po i grahin punes e ky nat per nat neper kafe me muzike e po don mej nimu dikush marre duhet mej ardh u prish me krejt bokserat e gjenerates se vet kishe ky ma i meqmi

dvorani08.02.2013/11:51

o aziz burri respekt prt ty ka gjith kosova por ja ke ba vetit se e ke perzi ... rjeren tane me politik kshty qe nuk esht mir kjo po leje simpatin ndaj partive e jepja voten asaj partije qe deshiron ti e kerko penxion nga shteti si nje ish sportisht

shefki rashiti08.02.2013/11:07

Nuk eshte mire por vajza e tij kengetare e ne kete kohe kengetaret paguhen shum.ndoshta gaboj sidoqofte kam nje respekt te veqant per azizin.

agimi08.02.2013/11:04

Aziz Salihi meriton penzionin ma te madh ne Kosove sepse keshtu motivohen edhe te tjeret me punu sikur ky

shkupi08.02.2013/10:03

Pershendetje,me sa e di une aziz salihu mer penzion nga federata e maqedonis e boksit ne kosove nuk e di,por si do qe te jet,aziz salihi ka bere disa gabime esht perzi ne shum pun ne boksin e kosoves,nese nje legjend do respekt nga populli nuk duhet te del neper tv te akuzon shoket e vet te boksit dhe nuk duhet te ndron partit sikur corapet,legjenda esht legjend por duhet te rrin ne venin e vet jo te perzin cullna sepse edini se si esht populli shqiptar shpejt bjen ne sy te keq.

Peja08.02.2013/09:42

Katastrof per Kosoven popullin ton te mjer.A nuk e din keta qeveritar, se mu kur u desh te na zbardhet fytyra ,te na mbet emri akoma ,ne ditet me te veshtira kur ne e kaluam.E tani qka te bejm ta lëmë nje sportist me nam botrore tani ne rrugë.
O popull o qeveri , o te pasur qe u pasuruat ne supet e sportistit ne fjalë, dhe gjith sportistave qe i kemi, ti ndihmojm.Ku je o Minister i kulture Memli,bile ti e din se qka eshte sporti arti kultura sepse rrjedh prej nje familje te kulturuar familje fetare, a ki pak gjynaj, ndihmoi njerit qe shumica sot e duam.