Besa po kthen "gjeneratën e artë"

Publikuar: 23.01.2013 - 15:57

Prishtinė, 23 janar - Skuadra pejane e futbollit, Besa, synon qė nė pranverė tė ketė paraqitje shumė mė tė mira se nė vjeshtė. Pėr tė arritur kėtė synim, Besa do tė bazohet nė futbollistė me cilėsi tė konfirmuara tashmė. Klubi pejan, tė martėn, ka arritur marrėveshje pėr njė vit me mesfushorin Mensur Duraku. Mė herėt ka angazhuar edhe Fisnik Gashin, Krenar Vokshin, Fisnik Papuēin e Fetim Kasapin, tė cilėt bashkė me disa tė tjerė ndihmuan ekipin qė pėr njė kohė tė dominojė nė futbollin kosovar, kur fitoi edhe tre tituj kampioni e dy kupa.

Burime tė gazetės bėjnė tė ditur se marrėveshja ėshtė arritur edhe me mesfushorin e Ferronikelit, Dukagjin Gashi.

"Kemi arritur marrėveshje njėvjeēare me mesfushorin Mensur Duraku, i cili do tė bartė fanellėn e Besės. Kemi qenė nė bisedime me njė malazez, por nuk ka diēka konkrete rreth tij. Sa i pėrket Arjan Jasiqit, kemi biseduar vetėm njė herė me tė, por mė nuk jemi dėgjuar, pasi nuk kemi gjetur gjuhė tė pėrbashkėt rreth kushteve", ka thėnė drejtori i klubit Besa, Bekim Shoshi.

Marrėveshjen e ka konfirmuar edhe vetė futbollisti. Ai tė martėn pėr gazetėn tha se ka pasur edhe disa oferta, por dėshira e tij ka qenė qė t'i bashkohet gjeneratės qė pėr tri vite rresht qe shpallur kampione e Kosovės.

"Kam arritur marrėveshje pėr njė vit dhe jam shumė i lumtur qė jam kthyer te Besa. Gjetėm njė gjuhė tė pėrbashkėt dhe jam i kėnaqur me kushtet e ofruara. Kam pasur oferta edhe nga klubet e tjera, por nuk kam mundur ta refuzoj ofertėn e Besės. Ėshtė kėnaqėsi qė po bashkohemi prapė", ka thėnė Duraku.

Pjesėn vjeshtore, Besa e ka mbyllur nė vendin e tetė me 21 pikė. Nė pjesėn pranverore, synim kryesor i skuadrės do tė jetė triumfi nė Kupėn e Kosovės.