Kosovarët në Shqipëri më s'do të llogariten të huaj

Publikuar: 18.01.2013 - 09:47

Prishtinė, 18 janar - Nga edicioni i ardhshėm futbollistėt nga Kosova do tė numėrohen si vendorė nė Shqipėri. Kėtė e ka bėrė tė ditur presidenti i Federatės Shqiptare tė Futbollit, Armand Duka. Aktualisht lojtarėt nga Kosova nė Shqipėri llogariten tė huaj, por sipas Dukės ka ardhur koha pėr ndryshime. Tė dielėn grupi i tifozėve tė Kombėtares sė Shqipėrisė "Tifozat Kuq e zi" kėrkuan nga FSHF-ja dhe Federata e Futbollit e Kosovės qė nė Shqipėri lojtarėt nga Kosova tė numėrohen vendorė, njėjtė si do tė vlerėsoheshin lojtarėt nga Shqipėria nė Kosovė.

"Lojtarėt kosovarė nuk do tė konsiderohen mė si tė huaj nė kampionatin shqiptar. Ka ardhur koha qė edhe ne ta bėjmė njė ndryshim tė tillė, ndaj do tė bisedojmė me homologėt kosovarė pėr kėtė ēėshtje dhe me fillimin e sezonit tė ri futbollistik lojtarėt kosovarė nuk do tė konsiderohen mė si tė huaj", ka thėnė Duka tė mėrkurėn. Ai ka pėrmendur shembullin e Greqisė, ku lojtarėt nga Shqipėria llogariten si komunitarė, njėjtė si ata tė vendeve tė Bashkimit Evropian.(Mė gjerėsisht lexoni sot nė Koha Ditore)

 

TaulantTirane20.01.2013/13:58

Pak me vonese ky vendim...por me mire vone se kurre.

Kosova eshte Shqiperi!19.01.2013/16:07

Nornal, qe shqipetaret e Kosoves duhet te konsiderohen VENDAS ne Shqiperi, sepse Kosova eshte Shqiperi!

JEMI NJE!