Krasniqi: Vendimi i FIFA-s i pa drejtë

Publikuar: 21.12.2012 - 22:21

Prishtinė, 21 dhjetor - Ministri i Kulturės, Rinisė dhe Sportit, Memli Krasniqi, ka reaguar lidhur me vendimin e Federatės Ndėrkombėtare tė Futbollit, se Republika e Kosovės nuk mund tė luajė ndeshje ndėrkombėtare miqėsore nė territorin e Kosovės, pa lejen paraprake tė Serbisė, si dhe nuk lejon flamurin dhe himnin shtetėror nė ndeshjet miqėsore ndėrkombėtare jashtė territorit tė Republikės sė Kosovės.

"Ky ėshtė njė vendim i pa drejtė dhe i papranueshėm mė tė cilin FIFA rrezikon tė shkel mbi parimet themelore sportive, e mbi tė gjitha tė drejtat elementare njerėzore" thuhet nė komunikatėn e ministrit Memli Krasniqi.

Me kėtė vendim, FIFA konteston edhe shtetėsinė e Kosovės tė njohur nga 98 vende, qė pėrbejnė shumicėn e shteteve anėtare tė OKB-sė dhe nga disa organizata tė rėndėsishme ndėrkombėtare siē janė FMN, Banka Botėrore, BERZH, etj.

"Ne kėtė vendim e konsiderojmė si puro politik, nė kundėrshtim me tė drejtėn e tė rinjve tanė, te shtetit tonė pėr tė qenė tė barabartė nė garat ndėrkombėtare futbollistike. Ne do tė mbėshtesim Federatėn e Futbollit tė Kosovės qė tė shfrytėzojė tė gjitha mjetet dhe metodat ligjore duke adresuar ēėshtjen tonė nė instancat mė tė larta vendimmarrėse sportive" thuhet mė tej nė komunikatė.

besi23.12.2012/00:43

po more z.Krasniqi krejt faji asht te ju,se armiku kurr nuk ka fjet e ju jeni knaq me pak e qeshtu le lene as te hapa as te hupa,lobimi i juaj ka qene katastrof se keni lyp pak e FIFA po te jep edhe me pak,asht dasht te shkohet ne maksimum o shiptar edhe ne biseda duhet me ja dorzu faktet e me ja rre tavolinen,se shkijet genjeshtrat i plasojn ma mire se ne te verteten ,qeshtu mesim per hera tjera,fundi fundit pare keni bo per veti po jav nin ah more qfar njer jan tu na udheheq skem mujt me prit ma mire.,po qka me ju bo ktyne te rinjeve qe veq mahall me mahall ju ka met me lujt.

Dren Mustafa Shqiperi22.12.2012/19:17

Njemend eshte per keqardhje vendimi I FIFAs ne lidhje me ndeshjet miqesore te perfaqesues se Kosoves ne arenen nderkombetare. Natyrisht se ky vendim I FIFAs eshte I pa drejte, eshte jo parimor, e mund te jete edhe vendim politik. Por personalisht mendoj qe ky vendim I FIFAs reflektoi mendimin gjeneral te nje pjese te Bashkesise Nderkombetare, e sidomos reflektoi mendimin e shumices se Shteteve te BEse se Kosova ende eshte pjese e Serbise. Mos te harrojme se shumica e zyrtareve te BEse ne nje menyre apo tjetren, ne menyre indirekte apo edhe direkte pranuan Platformen e Serbise ne lidhje me Veriun e Kosoves. Mendoj qe ky vendim I FIFAs duhet te jete pika kulminante ku Shqiptaret duhet hapur syte dhe jo duke enderruar se kinse jemi Shtet I Pavarur dhe So ... n. E sa I perket deklarates se Ministrit Memli Krasniqi se FIFA po e konteston Shtetesi e Kosoves, ndonese mund te jete edhe e sakte. Por me se shumti qe kontestoi Shtetesine e Kosoves eshte pikerisht Qeveria e Kosoves dhe kryeministri Hashim Thaci I cili hyri ne bisedimet me pa asnje kusht te vetem ... shi Serbise. Pikerisht platforma e Serbise per Veriun e Kosoves, si dhe gjer ne nje mas edhe ky vendim I FIFAs jane produkt I ketyre bisedimeve politike ndermjet Qeverise se Thacit dhe Shtetit te Serbise

X, përsoni analist e kritik i sportit.22.12.2012/14:36

Të gjitha mosmarrveshjët që nuk mund të zgjidhën miqësisht,ose përmes arbitrazhit lokal,ose ndërmjetsimit duhët ti paraqitën gjykatës së Arbitrazhit Sportiv të FIFAs.
Sporti është një vëprim i përbashkët i organizuar,universal dhë i përhershëm,i krijuar nën autoritetin suprem të Levizjës së Sportit botëror të frymuar nga vlërat e saja.Kjo levizje i bashkon sportistet e gjithë botës.Marrja më sport është e drejtë e gjithë vendevë të botës,dhë çdo shtet e ka të drejtën që ti bashkohët levizjës së sportit,në këtë rast pranimi i futbollit kosovar në atë ndërkombëtar.Dhë çdo formë e diskriminimit nga ana e FIFAs,në këtë rast e cila edhe e diskriminon sportin kosovar,e nuk e afron bjenë ndeshë më parimet univesale të vëtë levizjës se sportit dhë njohjën nga FIFA.Tani federata e futbollit të kosovës dhë prijsit e sajë,duhët ti drejtohën Gjykatës së Arbitrazhit më argumente të forta,dhë të kërkojnë të drejtën e cila u mohohët sportistëvë të kësajë federate pjesmarrja në gara ndërkombëtare,por të vëhët në rend dite pranimi e futbollit kosovar në ate nderkombëtar,sikurse të gjitha federatave të futbollit në gjithë botën.Kjo kërkesë,e ka bazën e shendoshë nga misioni i Kongresit që FIFA ta shqyrtojë kërkesën e te drejtes të pranimit në organët më të larta të futbollit kosovar,në ate ndërkombëtar.Kërkesa duhët përgaditur në menyrën më profesionale,njëherit duhët më këtë kërkesë të mirrën edhe organët më të larta të shtetit tonë,më qëllim të senzibilizimit edhe të organëvë ma të larta të botës,si organizatës së OKB,dhë vëtë Presidentit Banki Moon,sepse pranimi i sportisteve të shteteve të reja në zhvillim,është i garantuar më ligj që të bënë pjesë në levizjën më të madhë sportive botërorë.

Gabeli22.12.2012/09:13

Grahi me njohje o ftyra e majmunit e MOS u merr me FIFA. Se Kur ti besh 120 i ki te drejtat si te tjeret.

Cosmos22.12.2012/06:54

Ateher, zotri Krasniqi mobilizohu mire me qeverin dmth rreptsishte duhet te akuzoni FIFAN.
Per Thyerje.Nenshtrim,Zhvatja,Erpressunge te dy fishte qe i bahet shtetitsportit Kosovar.Ateher e shohim se qyshe do te sillet ky fare Pisi i Fifes se ne Gjykaten nderkombetare kane me u doke keta mafijozashume te vogel.
Apsulut nuk kane te drejt!!!

FIFA22.12.2012/00:57

Duke vleresuar dhe mbeshtetur gadishmerine e Qeverise se Kosoves per normalizm te mardhenjeve me Republiken e Serbise morem kete vendim per te cilin besojme fuqishem se i kontribojme qellimit tuaj te konfirmuar edhe nga Kuvendi i Kosoves. Duke e pare se rruga per ne BE ka Shqiperia po ju duket e gjate dhe e papranueshme vendosem qe te ua trasojme rrugen kah serbia.

Ne Parlament22.12.2012/00:05

Duhet reagu shum me ashper dhe me protesta para FIFA s dhe UEFA s.. perderisa ne bejm biseda me Serbin me fut ne Evrope ajo na ndalon ne te gjitha sportet ku ka ndikim.
Qeveria e Kosoves dhe Parlamenti duhet pas kete ne rend te dites ne Parament sepse ka ndikim te madh Sporti si Ambasador i shteit e jo te heshtet si deri tani pa u bisedu asnjeher ne Parlament te Kosoves...

shemi22.12.2012/00:00

ne jemi si palestina z krasniqi ne qoftese doni te beheni si kroacia drejtohuni z kujtim shale klm

beni21.12.2012/23:45

heret tpaska ra ndermend