Cana, Shaqiri, Xhaka e Behrami i shkruajnë FIFA-s për Kosovën

Publikuar: 22.09.2012 - 12:16

Prishtinė, 22 shtator - Kapiteni i Kombėtares sė Shqipėrisė, Lorik Cana, dhe ata tė Kombėtares zvicerane, Xherdan Shaqiri, Granit Xhaka dhe Valon Behrami janė nė mesin e futbollistėve qė kanė mbėshtetur fushatėn e Kosovės pėr tė drejtėn e saj pėr tė luajtur nė ndeshjet futbollistike ndėrkombėtare. Lojtarėt kanė nėnshkruar njė deklaratė, e cila i ėshtė dėrguar presidentit tė FIFA-s, Sepp Blatter, si pjesė e kėrkesės sė Federatės sė Futbollit tė Kosovės qė ekipet e saj tė lejohen tė luajnė ndeshje miqėsore ndėrkombėtare.

“Ne mbėshtesim plotėsisht dhe pa kushte tė drejtėn e futbollistėve dhe klubeve nga Kosova qė tė luajnė futboll ndėrkombėtar”, thuhet nė deklaratėn, njė kopje e sė cilės i ėshtė dėrguar agjencisė Reuters.

“Kosova njė shtet i njohur nga 91 shtete nė 6 kontinente dhe e pranuar nga organizatat si FMN dhe Banka Botėrore, nuk mund tė krahasohet me territoret tjera nė Evropė dhe gjetkė, qė aktualisht po pretendojnė pjesėmarrje tė njėjtė nė futbollin ndėrkombėtar”, thuhet nė deklaratė.

“Ne mbėshtesim FFK-nė nė kėtė betejė pėr zbatimin e parimeve qė gjenden nė statutet e FIFA-s: drejtėsi, respekt, mosdiskriminim, refuzim tė ndėrhyrjes politike dhe universalitet nė futboll”.

Shaqiri, i cili luan tashti pėr Bayern München, Xhaka pėr Borussia Mönchgladbach dhe Behrami e Cana pėr Lazion, kanė rrėnjė kosovare.

Edhe pesė futbollistė tė tjerė shqiptarė kanė nėnshkruar deklaratėn, pėrfshirė futbollisten qė luan pėr kombėtaren gjermane, Fatmire Bajramaj.

FIFA ėshtė pajtuar nė parim nė muajin maj qė ta lejojė Kosovėn tė luajė ndeshje miqėsore, derisa pritet qė tė martėn e ardhshme tė takohet pėr tė diskutuar mėnyrėn se si ta zbatojė kėtė vendim.

 

ksi ksi23.09.2012/03:58

po qka po jau nnin more mi shkru fifes.
luni more per zvicrren e lene qka thojn jerzit se zvicrra jau ka mush zorrt buk shipcav se shqiptart jon te pafalenderushum,aj ktu e vjedhen kta qeverise krejt kosoven me pdk e me ldk e aak krejt edhe spo ju vjen hiq keq e ju po perzitni per kosove

fan noli 22.09.2012/21:24

duhet pun e madh ne sportin kosovare.pik numer 1 nuk ka stadijum te fubollit qe i pranon fifa ne kosove.duhet pun dhe angazhim me serjoz ne ket dertim dhe investim ok

modesti22.09.2012/17:02

ketyre djemve bravo u qofte dhe FIFA e UEFA, pavaresisht se nuk "pjerdhin" fare per deklaratat dhe kerkesat e shqiptareve, do vije momenti qe do pranojn e realitetin. Kam dyshime per sinqeritetin e Canes ne kete rast, per te tjeret shkoj e ve duart ne tyrbe qe jane djem te mire. patriotizmi i Canes eshte fals ne kuptimin e plote e te gjithanshem te fjales. Eshte kapiten, e kemi mbeshtetur, e kemi dashur dhe e duam, por legjendari yne e ka mendjen vetem per lavdi personale, asgje tjeter. kam qene goxha i madh, kur kam pare lojen e Sul Demollarit te talentuar e unikal, qe linte gojehapur Uemblin me levizjet e tij, pavaresisht se Shqiperia humbi ndeshjen. Ishte futboll i paster, luhej me shpirt dhe per talent qe kishin ne ate kohe s'mund te behen krahasime. patriote te vertete nuk jane ata qe marrin mikrofonin ne stadium e bejne thirrje per mosndryshim kombesie, se s'ka mbetur ta thote Cana nje gje te tille.atdhedashuria eshte ne zemren dhe ne ndergjegjen e secilit. me kujtohet nje fare Milaim Rama qe shprehej "gjithe qellimi i jetes time eshte te luaj per komnbetaren e Shqiperise, eshte endrra, eshte objektivi, eshte synimi madhor i jetes se nje futbollisti shqiptar dhe kur e degjoje te rrenqethej mishte, por ky tipi nje dite me pas firmoste per kombetaren e nje shteti tjeter. keshtu eshte me siguri dhe Xhaka. Mjaft me, me patriotizem te rreme,s e na lodhet!

Albo22.09.2012/15:56

Sa ke ti autoritet ne raport me futbollistet qe i permende? Absolutisht zero! Me shume me dukesh personazh qe ploteson fjalekryqe sesa nje analist qe mendon mire e pastaj qe hudh mendimin tend ne letershkrim?

berti00722.09.2012/14:52

Se di? ndoshta nji ditee...

X,përsoni analist e kritik i sportit.22.09.2012/13:41

Vëtëm punët e kryëra e njohin sportin kosovar e jo prrallat me tupan të canës më shokë.Këtë duhët ditur ëdhë fëmijët e djepit.