Atleti 55 vjeç vazhdon t'i turpërojë djemtë e rinj

Publikuar: 21.09.2012 - 09:05

Prishtinė, 21 shtator - Moshatarėt e tij ka 20 vite qė garojnė nė konkurrencė tė seniorėve. Por, vetė atij nuk i shkon nė mend kjo. Ai vazhdon tė konkurrojė me tė rinjtė, me ata qė janė nė "kulmin e karrierės" dhe pėr mė shumė, t'i turpėrojė ata.

Atleti Sejdi Blakaj ėshtė 55 vjeē, por nė fundjavėn qė shkoi ai u shpall kampion i Kosovės pėr seniorė nė hedhje tė diskut. Kjo ishte hera e 33-tė rresht qė doli kampion i kėsaj disipline.

Disku i tij fluturoi pėr rreth 40 metra, saktėsisht 39.35 metra dhe kjo mjaftoi qė tė ēojė dhe njė medalje nė shtėpi, pėr t'ua bashkuar qindra tė tjerave qė pėr 33 vite karrierė i ka fituar. Pas tij, nė hedhje tė diskut u renditėn Besnik Rrustemi i Trepēės me 37.80 dhe Nexhat Shabani, po ashtu i Trepēės me 36.03 m.

"Ishte konkurrencė e fortė, nuk e mbaj mend tė ishte e tillė ndonjėherė", tha Blakaj tė enjten (mė gjerėsisht sot nė “Koha Ditore”).

shabani22.09.2012/04:53

ky njeri si 55vjeqar duhet te i ndihmoj te rit, dhe te ecin perpara,e jo me u merr vet me sport turp.

Sharri21.09.2012/09:49

Derisa te rinjet nuk stimulohen dhe nuk zbulohen talentet e rinje,atehere normal qe fiton 55 vjeqari.