Aziz Salihu: Meritoj të jem këshilltar për sport

Publikuar: 01.09.2012 - 10:32

Prishtinė, 1 shtator - Aziz Salihu thotė se pėrmes sportit ka dhėnė kontribut tė madh pėr Kosovėn. Pėr kontributin qė e ka dhėnė pėr vendin, Salihu kėrkon tė shpėrblehet me njė vend pune si kėshilltar pėr sport. Fituesi i medaljes sė bronztė olimpike thotė se vendin e punės duhet t'ia sigurojnė presidentja e vendit, Atifete Jahjaga, apo kryeministri Hashim Thaēi.

Me emėrimin nė postin e kėshilltarit pėr sport nė njėrin nga institucionet e vendit, Salihu vlerėson se do tė shtynte pėrpara sportin kosovar, shkruan Koha Ditore.

Aziz Salihu ka garuar nė tri olimpiada, ndėrsa ėshtė njė nga themeluesit e sportit tė pavarur tė Kosovės. Muaj mė parė dha dorėheqje nga posti i nėnkryetarit tė Komitetit Olimpik tė Kosovės i pakėnaqur me punėn e kėtij institucioni dhe trajtimin qė kishte nė KOK.

"Jam nė situatė tė vėshtirė financiare. Nuk po mund tė besoj qė jam lėnė kaq shumė anash nga shteti, kur dihet qė unė kam dhėnė kontribut tė madh nė sportin e Kosovės. Si ēdo sportist qė shpėrblehet nga shteti i vet pėr meritat qė ka pasur, meritoj edhe unė tė kem njė pozitė. Meritojė tė jem kėshilltar pėr sport ose i kryeministrit, ose i presidentes. Me angazhimin tim do tė pėrfitonte shteti i Kosovės", ka thėnė Aziz Salihu.

Ai bėn thirrje qė t'i bėhet njė zgjidhje, nė mėnyrė qė kjo tė jetė hera e fundit qė ngre zėrin pėr tė kėrkuar atė qė e meriton. Salihu ndihet i befasuar qė presidentja dhe kryeministri nuk e pranojnė nė takim.

Aziz Salihu thotė se Ministria pėr Kulturė, Rini e Sport nuk po i ndan mjetet qė i takojnė si sportist i merituar.

"Para tetė muajsh mė thanė qė me aprovimin e Ligjit pėr sportistėt e merituar do tė marr edhe unė shpėrblimin. Por kaluan tetė muaj dhe ende asgjė. I lus tė gjithė qė mos ta harrojnė sportistin mė tė madh nė vend", ka thėnė Salihu.

Ai nė vitet e fundit ka organizuar shumė turne ndėrkombėtarė tė boksit ku u paraqitėn boksierė nga Kosova, Shqipėria e vende tė ndryshme evropiane.

X,përsoni analist e kritik i sportit.02.09.2012/20:00

z.Salihu mos kërko matje vlërash në sportin kosovar,spse provimët e tua janë të shkruara mbi tri dekada në gjithë sportin bëtëror,për sukseset e arritura,andajë kërkësat nga analfabëtët e sportit vëtëm sa do të nënvlersojnë.

viciani01.09.2012/19:55

O aziz burri, e dim qka ke bere, e dim kush je, e dim kush ke mujt me kan, por tani mos e prish krejt me keto komente!