89-shi akuzon politikanët dhe gjysmën e ligës për kurdisje

Publikuar: 01.06.2012 - 21:35

Prishtinė, 1 qershor -  Trepēa '89 ka festuar gjatė fitoren kundėr Prishtinės, tė arritur tė mėrkurėn nė stadiumin "Riza Lushta" nė Mitrovicė (1:0). Me gjithė fitoren dhe festėn e madhe, "xehetarėt" duken tė dorėzuar nga gara pėr titull. Por, drejtues tė klubit mitrovicas vlerėsojnė se garėn pėr titull e kanė humbur nė mėnyrė tė pandershme. Trepēa '89 mė herėt kishte akuzuar klubet e ndryshme dhe arbitrat pėr kurdisje tė rezultateve, ndėrsa sė fundi i ka zgjeruar akuzat edhe te politikanėt. Kryesia e Trepēės '89 pėrmes njė komunikate ka theksuar se politika ka ndikim tė madh nė futbollin kosovar. Sipas komunikatės, Prishtina do t'i gėzohet titullit edhe pėr shkak tė ndikimit tė politikės. Nė letrėn e saj nuk janė bėrė tė ditur emrat e politikanėve, por janė pėrmendur pesė klube qė sipas 89-shit kanė ndihmuar Prishtinėn tė shpallet kampione kėtė stinor, direkt apo indirekt.

"Trepēa '89 ėshtė thellė e zhgėnjyer me rrjedhėn e kampionatit, pėr shkak tė kurdisjeve tė rezultateve dhe ndikimit tė politikės nė futbollin kosovar. Reagojmė ashpėr ndaj kėtyre gjėrave dhe pyesim se kujt po i konvenon qė Prishtina tė shpallet kampione? Trepēa '89 kėrkon nga politikanėt tė merren me politikė e jo me kurdisje tė ndeshjeve si po ndodh nė Kosovė. Nėse Prishtina ka pėrvjetor jubilar, pyesim se a duhet qė me ēdo kusht t'ia falim titullin, apo titullin duhet ta meritojė me lojėra dhe rezultate. Nėse duhet t'ia falim, atėherė pse duhet tė investohet nė klubet tjera", thuhet nė komunikatėn e kryesisė sė klubit mitrovicas.

Trepēa '89 ka vlerėsuar se pamundėsia e FFK-sė qė tė ndalė kurdisjet po i largon donatorėt nga klubet dhe kėshtu futbolli po shkon rrugės sė gabuar.  

 

Prizrenasi02.06.2012/15:19

ky 89' veq me akuza e sene po keta jan qe i blejn lojt e i kudisin po sdi pse po japin deklarata e sene palidhje marra duhet me ju ardh Prishtina bash me merit ka me fitu titullin urime Prishtina...

Rocck01.06.2012/23:58

Bash me drejt e ka 89ta se prishtinen jan ka e majn si ne kohen e ish jugosllavis kur qdo lojtar i mir ka shku ne prishtin veq me nje qellim me kan shqiptart e bashkun amo taash qka jam ka e shoh do loj sa i ndihmohet prishtines mdoket sikur veq Prishtina asht ne kosov tjera ekipe ska me kan qe tregon naj loj te buker ose qe nxerr talenta amo u kan ni klub qe gjith u nimu si ne kohen e ish jugosllavis si tash.