PDK: Tregu i shumicës, pa mbështetje institucionale

Publikuar: 26.10.2013 - 19:11

Prishtinė, 28 tetor - Ndonėse jo shumė larg kryeqytetit, nė tregun e komunės sė Prishtinės nė zonėn industriale, ėshtė shumė vėshtirė tė blihet me shumicė pėr shkak tė mungesės sė parkingjeve.

Kandidati pėr kryetar tė Prishtinės nga radhėt e PDK-sė, Agim Ēeku, gjatė vizitės qė sot ia bėri kėtij tregu, kritikoi qeverisjen e tanishme pėr mosinvestime dhe pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhet kjo hapėrsirė tregtare. “Tregu me shumicė, meriton njė infrastrukturė mė tė mirė. Organizimi ėshtė i domosdoshėm, sepse duam qė ky treg tė ofrojė shėrbime mė cilėsore. Unė pash njė gjendje jo tė mirė kėtu dhe njė ndikim shumė tė vogėl tė komunės dhe gjithēka qė ėshtė bėrė, ėshtė bėrė me vetinciativen e kėtyre tregtarėve dhe bizneseve, tė cilėt e mbajnė veten dhe familjet e tyre me tė ardhurat qė sigurojnė nga shitjet nė treg”, ka thėnė Ēeku.Ai takoi edhe shoqatėn e tregtarėve, tė cilėve iu premtoi mbėshtetje dhe rregullim tė tregut, qė nė tė ardhmen tė ofrojė shėrbime mė cilėsore pėr qytetarė. “Ky ėshtė njė vend publik, por nuk ėshtė i organizuar si duhet, mungon parkingu, nyja sanitare, mungojnė edhe WC-tė publike”, shtoi ai.Gjatė kėsaj vizite, Ēeku dėgjoi edhe pakėnaqėsitė e shumta tė shitėsve, tė cilėt kėrkuan qė si kryetar i Prishtinės, t’ju ofrojė pėrkrahje pėr t’i krijuar kushtet elementare pėr tė tregtuar produktet, me tė cilat mbajnė familjet e tyre.