Asnjë progres për disidentin kinez

Publikuar: 11.05.2012 - 21:08

Washington, 11 maj - Disidenti i verbėr kinez, i cili i shpėtoi arrestit nė shtėpi duke u arratisur nė ambasadėn amerikane mė parė gjatė muajit, deklaroi se nuk ka pasur ende asnjė progres nė aplikimin e tij pėr t’u zhvendosur nė SHBA.

Pėrpara se Chen Guangcheng tė largohej nga ambasada amerikane, duke hequr dorė edhe nga strehimi politik, atij iu premtua se do tė kishte tė drejtė tė aplikonte lirisht pėr tė studiuar jashtė vendit.

Njė universitet amerikan i ka ofruar disidentit njė bursė tė plotė studimi dhe mundėsinė pėr t’u zhvendosur nė SHBA sė bashku me familjen e tij, por deri mė sot, asnjė zyrtar kinez nuk ka mbėrritur nė banesėn e Guangcheng dhe asnjė formular nuk ėshtė plotėsuar nė lidhje me kėrkesėn e largimit tė tij.

Sipas informacioneve tė “CNN”, tė gjitha formalitetet e zhvendosjes sė tij nė Universitetin e Nju Jorkut janė kompletuar, ndėrsa pritet vetėm aprovimi pėrfundimtar i Pekinit zyrtar, nė mėnyrė qė disidenti tė largohet.

“Nuk kam dėgjuar ende asgjė. Autoritetet kineze mė premtuan se do tė ndihmojnė, por nuk e di nėse do ta bėjnė kėtė me tė vėrtetė”, deklaroi Chen pėr korrespontėt perėndimorė, nga njė spital ku po kurohet nė Pekin.

Ai shtoi se as diplomatėt amerikanė nuk e kanė vizituar sė fundmi, qė prej vizitės sė njė doktori tė ambasadės, tė shoqėruar nga njė pėrkthyes. Chen po trajtohet nė spital pėr shkak tė njė dėmtimi tė marrė nė kėmbė gjatė arratisjes sė tij.

Mė parė gjatė javės, mediet amerikane raportuan se pavarėsisht deklaratave publike, Kina ėshtė duke ushtruar presion ndaj disidentit, duke burgosur anėtarė tė familjes sė tij.

Ēėshtja e trajtimit tė tij ėshtė shndėrruar nė njė pikė thelbėsore tė marrėdhėnieve midis SHBA-sė dhe Kinės, ndėrsa Sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton, e vendosi trajtimin e aktivistit si njė ndėr ēėshtjet me pėrparėsinė mė tė madhe gjatė njė vizite zyrtare nė Kinė, mė parė gjatė majit.