Obama: Koha për ndërtimin e kombit

Publikuar: 05.05.2012 - 15:23

Washington, 5 maj - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara, Barack Obama, ka bėrė thirrje pėr njė fokus tė pėrtėrirė nė ndėrtimin e kombit nė vend, njė dekadė pas luftės nė Afganistan. 

Nė fjalimin e tij tė pėrjavshėm, Obama i ka bėrė njė rezyme udhėtimit tė kėsaj jave nė Afganistan, ku ka nėnshkruar marrėveshjen pėr partneritet strategjik me presidentin afgan, Hamid Karzai, dhe ka shėnuar pėrvjetorin e vrasjes sė Osama Bin Ladenit.

“Kėtė javė, unė kam udhėtuar drejt Afganistanit pėr tė falėnderuar trupat tona qė shėrbejnė lag shtėpisė dhe pėr tė nėnshkruar marrėveshjen qė do tė na ndihmojė tė pėrfundojmė misionin dhe luftėn”, ka thėnė Obama.

“Ne kemi mposhtur hovin e talibanvėe dhe kemi ndėrtuar forca tė forta tė sigurisė. Ne kemi shkatėrruar udhėheqjen e Al Kaidės”, ka shtuar presidenti amerikan.

Obama, tė shtunėn, do tė nisė zyrtarisht fushatėn zgjedhore nė Ohio dhe Virxhinia. Tė dyja shtetet konsiderohen si kyēe pėr shpresat e tij pėr tė fituar mandatin e dytė presidencial nė nėntor.

Kandidati republikan qė do tė sfidojė Obamėn pritet tė jetė ish-guvernatori i Masaēusecit, Mit Romni.