Timoshenko kthehet në burg pasi refuzoi trajtimin mjekësor

Publikuar: 22.04.2012 - 21:49

Harkov, 22 prill - Zyrtarėt nė qytetin lindor tė Ukrainės, Harkov, thanė sot se ish kryeministrja Julia Timoshenko, ėshtė kthyer nė burg, pasi ka refuzuar trajtimin mjekėsor nė njė klinikė lokale.

Timoshenko ishte dėrguar nė kėtė klinikė tė premten, pėr shkak tė dhembjeve tė mėdha nė shpinė, por ėshtė kthyer nė burg pasi, siē kanė thėnė zyrtarėt, ajo “kategorikisht” e kishte refuzuar trajtimin.

Mjekėt perėndimorė, qė mė herėt e kishin kontrolluar zonjėn Timoshenko, kanė thėnė se ajo kishte shprehur shqetėsim se do tė helmohej ose me qėllim tė infektohej me ndonjė sėmundje, nėse vendoset nė ndonjė spital nė Ukrainė.

Mbėshtetėsit e saj thonė se ajo ishte dėrguar nė spital me forcė.

Julia Timoshenko ėshtė duke e vuajtur dėnimin  me shtatė vjet burg pėr shkak tė keqpėrdorimit tė pozitės.

Ajo thotė se dėnimi ėshtė i motivuar politikisht dhe paraqet pėrpjekje nga rivali i saj politik, presidenti Viktor