Votuan mbi 70 për qind e francezëve

Publikuar: 22.04.2012 - 20:21

Paris, 22 prill - Nė Francė ėshtė zhvilluar rundi i parė i zgjedhjeve presidenciale me tė cilat francezėt do tė vendosin se kush do t’i udhėheq nė pesė vjetėt e ardhshme por edhe do tė caktohet e ardhmja e aleancės francezo-gjermane e cila kohėve tė fundin udhėheq politikėn evropiane. Pritėt qė kandidati i Partisė Socialiste Francoise Holland tė dal para presidentit aktual Nicolas Sarkozy. 

Pjesėmarrja e votuesve nė zgjedhjet nė Francė deri ne orėt e paditės ishte rreth 70 % njoftuan zyrtarėt.

Analistėt thonė se dalja e madhe e votuesve mund tė favorizojnė kandidatit opozitar.

Vendvotimet  nė pjesėn mė tė madhe tė Francės, ishin tė hapura deri nė orėn 18:00, por nė qytetet e mėdha afati do tė skadojė dy orė mė pas ku edhe pritet qė tė publikohen rezultatet e para paraprake.

Presidenti aktual i qendrės sė djathtė Nicolas Sarkozy ėshtė duke e kėrkuar edhe njė mandat duke thėnė se vetėm ai mund tė sigurojė ‘njė Francė tė fuqishme’, por ai ballafaqohet me socialistin Francoise Hollande i cili tha se ėshtė radha e sė majtės tė qeverisė.

Sidoqoftė anketat e ndryshme tė opinionit publik i japin pėrparėsi sidomos nė  raundin e dytė socialistit Hollande, i cili ka njė qėndrim skeptik ndaj traktatit tė euros dhe ka sulmuar vazhdimisht qeverinė Sarkozy, gjatė fushatės sė tij, pėr paaftėsi nė drejtimin ekonomik tė vendit.

Shumė analistė i shohin zgjedhjet nė Francė edhe si njė lloj referendumi nė tė cilin francezėt do tė tregojnė ēfarė mendojnė pėr Sarkozynė jo shumė tė popullarizuar qė ka lidhje me pasanikė dhe tė martuar me modelen Carla Bruni.

Nė njė moment Sarkozy ishte presidenti mė sė paku i popullarizuar e pėr shtati nuk i shkon as kriza nė eurozonė dhe shkalla mė e lartė e papunėsisė nė vend nė 12 vjetėt e fundit.

Rezultatet preliminare tė zgjedhjeve pritėt tė shpallėn vonė gjatė natės tė sė dielės ndėrsa ato finale mė sė largu tė mėrkurėn.