Në Ditën e Tokës, botës i duhet më tepër ushqim

Publikuar: 22.04.2012 - 17:21

New –York, 22 prill - Derisa vendet nė gjithė botėn sot e shėnojnė Ditėn e Tokės, sekretari i pėrgjithshėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki-Moon, tha se kėtė ditė duhet tė nderohet “planeti ynė i vetėm dhe vendi i njerėzve nė tė”.

Nė njė kumtesė me rastin e 22 prillit, Ditės sė Tokės, Ban Ki-Moon tha se botės do t’i duhen mė tepėr ushqim, energji, ujė dhe vende tė punės, gjatė 20 viteve tė ardhshme.

Vende tė ndryshme e shėnojnė Ditėn e Tokės me mbjelljen e fidanėve dhe me ndaljen e qėllimshme tė rrymės pėr njė orė.