Vankuver: Protestë për liberalizimin e marihuanës

Publikuar: 21.04.2012 - 21:47

Vankuver (Kanada), 21 prill - Mijėra persona pushtuan rrugėt dhe sheshet e Vankuverit nė Kanada, nė atė qė u quajt protesta mė masive e viteve tė fundit nė kėtė vend.

Arsyeja e grumbullimit tė mbi 20 mijė personave, sipas organizatorėve, ishte solidarizimi nė thirrjen drejtuar autoriteteve pėr liberalizimin e pėrdorimit tė cannabis sativa-s, njohur ndryshe si hashash apo marihuana.

Organizatorėt kėrkuan legalizimin e kėsaj droge pėr qėllime terapeutike. Sheshi qendror i Vankuverit u mbulua nga njė re e madhe tymi artificial, e krijuar posaēėrisht pėr tė simbolizuar tymin e hashashit.

Manifestimi u mbėshtet edhe nga dhjetėra shoqata e organizata tė tė drejtave tė njeriut nė Shtetet e Bashkuara. Manifestimi u zhvillua paqėsisht dhe nuk u shoqėrua nga asnjė incident.