Santorum braktis garën për president

Publikuar: 10.04.2012 - 21:55

Washington, 10 prill - Kandidati pėr tė qenė i pėrzgjedhuri mes republikanėve nė garėn pėr tė larguar presidentin Obama nga Shtėpia e Bardhė, Rick Santorum braktis garėn, duke i lėnė rrugėn e lirė Mitt Romney-t pėr t’u pėrballur me Obama-n nė zgjedhjet e 6 nėntorit.

Ish-senatori i Pensilvanisė nė njė konferencė pėr mediat nė vendlindjen e tij, Getisburgut, ku ndodhet aktualisht pėr t’i qendruar pranė sė bijės sė sėmurė, njė ndėr arsyet e vendimit tė tij pėr t’u tėrhequr, tha njoftoi se ai dhe stafi i tij i dha fund garės pėr nė Shtėpinė e Bardhė, duke shprehur bindjen pėr fitoren republikane pėrballė presidentit demokrat, Barack Obama.

Pavarėsisht braktisjes sė garės republikane, Santorum e kishte ndoshta tė pamundur

mposhtjen e Mitt Romney-t, sidomos pas rezultateve tė fundit nė Uiskonsin dhe Merilend, ku ish-guvernatori i Masaēusets thelloi diferencėn me 661 delegatė nė favor kundrejt 285 tė Santorum.