Kriza: Grekët kthehen nëpër fshatra

Publikuar: 28.03.2012 - 21:14

Athinė, 28 mars – Mbi njė milion e gjysmė grekė kanė ndėrmend ta braktisin qytetet dhe tė kthehen nėpėr fshatrat e tyre, tregoi njė hulumtim i opinionit publik qė e realizoi Ministria e Bujqėsisė.

Mbi 68 pėr qind e personave tė anketuar nga rajoni i Athinės dhe Selanikut, dy qytetet mė tė mėdha greke, thanė se kanė ndėrmend tė zhvendosen nė fshat, ndėrsa 19.3 pėr qind e tyre tashmė kanė ndėrmarrė hapa pėr njė ndryshim tė tillė.

Rreth dy tė tretat e njerėzve qė duan tė kthehen nė fshatra kanė studiuar, kurse shumica janė nėn moshėn 44-vjeēare.

Fushė e interesimit tė tyre ėshtė kultivimi i ullinjve, kėrmijve, bletėve, dhive e deleve, bujqėsia organike dhe bimėt aromatike e farmaceutike.

Greqia ka mbi 20 pėr qind tė papunė dhe mė se gjysma e tyre janė nėn moshėn 24 vjeēare.