Merret në pyetje vëllai i Merahut

Publikuar: 24.03.2012 - 18:59

Tuluzė, 24 mars - Policia e anti-terrorizmit nė Francė po merr nė pyetje tė vėllanė e sulmuesit francez Muhamed Merah, pėr tė pėrcaktuar nėse ai ka luajtur ndonjė rol nė tė shtėnat vdekjeprurėse.

Muhamed Merah ka pranuar se i ka vrarė shtatė persona nė njė sulm me armė, para se tė vdiste gjatė njė rrethimi tė policisė, transmeton REL.

Vėllai i tij, Abdelkader Merah, po fluturonte nga Parisi pėr nė Tuluz kur ėshtė zėnė dhe pėrcjellė nė selinė e agjencisė sė brendshme tė intelgjencės( (DCRI).

Raportohet se Abdelkader u ka thėnė policėve se pas sulmeve ai ėshtė ndjerė “krenar” me tė vėllanė.

Nėna e Merahut ėshtė liruar pa ndonjė akuzė tė premten.

Policia po pėrpiqet tė gjejė nėse Muhamed Merah, qytetari 23 vjeēar francez me prejardhje algjeriane ka vepruar i vetėm.

Merah, qė e ka pėrshkruar veten si anėtar i Al Kaidės ka kryer tri sulme, duke vrarė tre ushtarė, tre fėmijė dhe njė mėsues nė njė shkollė hebrenje.

Musa Ademi25.03.2012/11:21

Lluftoni ata kudo që t'i zini, dëboni prej vendit ata sikurse ju përzuan ata juve. Provokimi fitneja është më i rëndë se ... sja. Mos i luftoni ata pranë xhamisë së shenjtë Qabes deri që ata t'ju luftojnë juve aty, e nëse ju sulmojnë, atëherë sulmoni edhe ju ata. I këtillë është ndëshkimi ndaj pabesimtarëve.

tuki24.03.2012/19:18

asnji veper te kriminalizuar nuk e mbeshtes e urrej..veprat ndaj femijeve apo njerzve qe jan per liri..madje as ato qe ndodhin shpeshper ne palestine e avganistan.