Nga sulmi në një lagje të njohur të Damaskut, 3 të vrarë

Publikuar: 19.03.2012 - 17:54

Damask, 19 mars - Televizioni shtetėror sirian thotė se tre persona, tė cilėsuar si terroristė u vranė gjatė luftimeve qė u zhvilluan sot mes forcave rebele dhe atyre qeveritare nė njė lagje tė pasur tė Damaskut. Sipas njoftimit, njė ushtar i forcave qeveritare u vra nė luftime, transmeton VoA.

Dėshmitarėt thonė se dėgjuan tė shtėnat e armėve dhe granatave, qė shpėrthyen nė al-Mezze, njė nga lagjet mė tė mbrojtura tė Damaskut. Atje ndodhen ambasadat e huaja dhe objekte tė tjera qeveritare tė sigurisė.

Damasku, kryeqyteti sirian, zakonisht ėshtė mbrotjur nga qeveria dhe atje nuk ka patur raste tė dhunės mes forcave qeveritare dhe atyre rebele, qė pėrpiqen tė rrėzojnė nga pushteti Presidentin Bashar al-Assad.

Megjithatė, nė dy sulme me bombė tė shtunėn atje u vranė 27 vetė dhe u plagosėn mbi 100 tė tjerė. Zyrtarėt sirianė fajėsojnė terroristėt pėr sulmet, ndėrsa opozita thotė se ato u organizuan nga qeveria, me qėllim pėr tė diskredituar rebelėt.