Izraeli nuk përjashton asnjë aksion kundër Iranit

Publikuar: 02.03.2012 - 21:39

Tela –Aviv, 2 mars - Kryeministri izraelit, Benjamin Netanjahu, ka thėnė se vendi i tij nuk do tė vėrė ndonjė “vijė tė kuqe” sa u pėrket veprimeve nė lidhje me programin bėrthamor tė Iranit.

Nė komentet qė kanė pasuar takimin me kryeministrin kanadez, Stefen Harper, nė Otavė, Netanjahu ka thėnė se Izraeli ka tė drejtė tė mbrojė veten e tij, ashtu si dhe liri “pėr tė manovruar ndaj kėrcėnimeve”, transmeton REL .

Ai ka shprehur bindjen se negociatat nuk do tė zgjidhnin problemin, duke thėnė se “Teherani pėrdor bisedimet pėr tė mashtruar”.

Presidenti i SHBA-sė, Barack Obama, nė komentet e tij tė bėra pėr njė revistė amerikane, ka thėnė se Uashingtoni e konsideron tė papranueshėm njė Iran tė armatosur me armė bėrthamore.

Deklaratat e Obamės vijnė nė prag tė takimit tė tij me Netanjahun, mė 5 mars, nė Uashington.

Perėndimi druan se programi bėrthamor i Iranit ka pėr qėllim krijimin e armėve atomike – akuza qė hidhen poshtė nga Republika Islamike.

Fati8003.03.2012/11:46

Eh more çifut i felliqur, ra raca juaj sot bota mbare te pane sherrin. Shko sulmo Iranin, se me sa duket te eshte afruar momenti i shperberjes se shtetit tuaj ARTIFICIAL sikurse MAQEDONIA dhe KOSOVA tani pas fusnotes.

gimi02.03.2012/22:29

jo more benjamin ti pasii ke kesi arm e pse te mos ket