Në 44 vjet nga zbritja e njeriut në Hënë (Video)

Publikuar: 21.07.2013 - 18:25

“Ky ėshtė njė hap i vogėl pėr njeriun, por i madh pėr njerėzimin”, ėshtė fjalia e njohur tė cilėn nė ditėn e sotme, mė 21 korrik 1969, e tha astronauti amerikan Niel Armstrong, njeriu i parė qė hapėroi nėpėr Hėnė dhe kėsisoj hyri nė histori. Amstrong dhe kolegu i tij, Edvin Baz Oldrin njėri pas tjetrit zbritėn nga moduli i tyre hapėsinor dhe shkelėn sipėrfaqen e Hėnės. Gjatė qėndrimit tė tyre dy orė e gjysmė, dy astronautėt amerikanė vendosėn flamurin amerikan atje dhe grumbulluan 21.5 kg materiale tė ndryshme pėr t’i sjellė pėr hulumtime nė Tokė. 

Derisa ata dy ecnin nėpėr Hėnė, anėtari i tretė i ekuipazhit, Michael Collins i priste nė fluturaken kozmike nė orbitėn rreth Hėnės.

Si mision i parė me detyrė lėshimin e njerėzve nė Hėnė, Apollo 11 u lansua mė 16 korrik nga qendra e Qendrės sė hapėsirės Kennedy nė Florida.

Ky mision ishte i pesti nė kuadėr tė programit Apollo me ekuipazh njerėzish dhe i treti me ekuipazh njerėzish qė fluturonin drejt Hėnės. 

E tėrė kjo ngjarje atėbotė qe transmetuar drejtpėrdrejt nga shumė televizione anembanė botės.

Armstrong vdiq vitin e kaluar, nė moshėn 82-vjeēare.