Barazia gjinore, edhe femrat në shërbim të obliguar ushtarak

Publikuar: 15.06.2013 - 13:50

Oslo, 15 qershor – Parlamenti norvegjez tė premten miratoi me shumicė votash propozimin qė femrat tė rekrutohen nė forcat e armatosura tė kėtij vendi, duke u bėrė kėsisoj shteti i parė evropian dhe anėtare e NATO-s qė fut shėrbimin  obligueshėm ushtarak pėr tė dy gjinitė.

“Tė drejtat dhe obligimet duhet tė jenė tė njėjta pėr tė gjithė. Forcave tė armatosura u nevojiten resurset, pavarėsisht nga gjinia, kurse momentalisht rekrutohen vetėm meshkujt”, deklaroi deputetja laburiste, Laila Gustavsen, transmeton agjencia e lajmeve Reuters.

Norvegjia ėshtė nė ballė tė vendeve qė luftojnė pėr barazi gjinore, duke futur masa siē ėshtė ajo e kėrkuar pėr pjesėmarrjen e grave nė bordet drejtuese tė kompanive publike nė masėn prej sė paku 40 pėr qind. Tė mėrkurėn ky vend kremtoi 100 vjetorin e dhėnie tė sė drejtės sė votės pėr gratė.  

Gratė pėrbėjnė momentalisht gati gjysmėn e qeverisė, ndėrsa pritet qė liderja e opozitės Erna Solberg tė bėhet kryeministrja e dytė e Norvegjisė pas zgjedhjeve tė kėtij viti, gjykuar sipas anketave tė opinionit publik qė tregojnė se partia e saj Konservatore dhe aleatėt e saj do tė fitojnė shumicėn parlamentare. 

Gratė edhe momentalisht shėrbejnė nė forcat e armatosura tė Norvegjisė, por kėtė e bėjnė me vullnet tė vet. Ato pėrbėjnė rreth 10 pėr qind tė forcave tė armatosura, pohon Ministria e Mbrojtjes e kėtij shteti.

Megjithėkėtė, nuk pritet qė tė gjitha femrat norvegjeze tė shėrbejnė nė ushtri, pasi ka mundėsi tė shmangies, si studimi nė universitet etj.

“Teorikisht, ėshtė e mundshme qė femrat tė shėrbejnė nė ushtri edhe kundėr vullnetit tė tyre, siē ndodh me meshkujt. Mirėpo, nė praktikė, forcat e armatosura rekrutojnė njerėzit e ri mė tė motivuar”, deklaroi deputetja Gustavsen.

albi15.06.2013/14:22

ket Erna sulberg e ka ba sa per vota,se norvegjia ska ushtri,si mashkujt si femrat shkojn ushtar ne ket shtet veq nese kan deshir,gjith sej norvegjia ka 2600 ushtar,shum kasarne ika mbyll.per mos me hargjue para ne ushtri,ska shanca me fitue Erna sulberg,jens stoltenber ka me fitue edhe 4 vite,ky njeri ka me nejt gjat ne pushtet se populli e don,qeveria ma e mir dhe qe e ka nertue norvegjin si shtetin me te pasur ne bot asht partia e punes se norvegjis ne krye me jens Stoltenberg,gjdi 6 muaj usa i merr nga ky shtet ka nji milion euro per grat ne usa qe kan kancer ne gjoks,partit ne norvegji skan shanca me fitue si Erna solber e siv jensen,jan parti seperatiste,qe polulli i shikon me sy te kqi