Edhe një viktimë nga virusi i ri në Kinë

Publikuar: 01.06.2013 - 09:32

Pekin, 1 qershor -  Rritet numri i viktimave tė gripit tė ri H7N9 nė Kinė. Sipas autoriteteve lokale, njė person nė Shangai ka vdekur duke e ēuar nė 38 numrin e viktimave. 

Deri mė sot Shangai ėshtė qyteti mė i goditur nga virusi, me 33 raste infeksione tė konfirmuara, 15 prej tė cilave kanė pėrfunduar me vdekje, ndėrsa tė tjerat nga shtrime nė spitale. 

Shumica e kėtyre tė fundit kanė lėnė dhomat e kujdesit shėndetėsor dhe vetėm tre janė ende tė shtruar, bėjnė me dije autoritetet. Nė tė gjithė vendin janė 131 rastet e infektimit me H7N9.

Rėnia e variantit tė ri tė gripit tė shpendėve nė Kinė pėrbėn njė kėrcėnim serioz pėr shėndetin e njeriut. Gjithėsesi, virusi H7N9 nuk ka qenė ende nė gjendje tė pėrhapej mes njerėzve, gjė qė kufizon kėrcėnimin e tij global.

Kėrcėnimi duhet tė trajtohet me qetėsi, por seriozisht, kanė paralajmėruar studiuesit, tė cilėt janė tė shqetėsuar pėr ritmin e pėrhapjes sė virusit dhe efektin e tij. Kjo, pasi ka pasur njė numėr tė lartė infektimesh qė nga konstatimi i rastit tė parė nė muajin prill.

Profesor John McCauley, drejtor i Organizatės Botėrore tė Shėndetėsisė, thotė: “Ėshtė e vėshtirė tė verifikosh shifrat”. Infeksioni nga virusi shkakton probleme serioze pneumonike, helmim tė gjakut dhe madje ndalon organet sė funksionuari.

“OBSH e konsideron virusin njė kėrcėnim serioz, por nė kėtė fazė ne ende nuk e dimė nėse do tė pėrcillet nga njeriu tek njeriu”, ka shtuar profesor McCuley.